Nástroje pro odstranění pojistných kroužků vlastníma rukama

K tomuto nástroji jsou zapotřebí upínací kleště. Jsou opatřeny vyvrtaným otvorem, do kterého je zasunut obráběný kolík s objímkou a pružinou.

K objímce na čepu je přivařen pásek. Je v něm vytvořen otvor pro přišroubování úhlové brusky. Tělo úhlové brusky je k pásu dodatečně připevněno upínacím kroužkem.

Takový nástroj lze použít k upnutí úhlové brusky při řezání trubek, tvarovek nebo tyčí. Zajišťuje rovné řezy. To se hodí, pokud nemáte pokosovou pilu.

Typy stahováků pojistných kroužků

Za účelem montáže a demontáže pojistných kroužků vyvinuli konstruktéři mnoho různých modelů stahováků. Všechny mají společný design:

Konstrukčně existují dva základní typy stahováků kroužků:

  • Pro vnější spojovací prvky. Když se knoflíky přiblíží, čelisti se od sebe oddálí, obrobek se roztáhne a zvětší se délka vnitřního obvodu.
  • Pro vnitřní spojovací prvky. Když se rukojeti přiblíží k sobě, čelisti se k sobě přiblíží, stlačí obrobek a zmenší jeho vnější průměr.

nástroje, odstranění, pojistných, kroužků

K dispozici jsou také univerzální stahováky, jejichž provozní režim lze zvolit pomocí volicí páky. Některé jednotky jsou vybaveny dalšími funkcemi, jako je šroubový pohon, napínací nebo kompresní zámek, převodový pákový mechanismus atd.п.

Jak odstranit pojistný kroužek. technologie a nástroje. typy, techniky, vlastnosti

Jak název napovídá, jsou určeny k demontáži a montáži pojistných kroužků z různých automobilových mechanismů.

Kroužkové kompresory se matně podobají známým kleštím. stejné rukojeti, stejné čelisti na mačkání, ale jen na první pohled. Abychom mohli vysvětlit více o stahovácích, musíme nejprve podrobněji popsat pojistný kroužek.

Jak sejmout pojistné kroužky z pístu

Vyjměte sadu pístů a tyčí podle popisu v této kapitole.

Na hlavu pístu a na ojnici uveďte číslo válce, abyste je mohli při montáži správně identifikovat.

Hrany všech pístních kroužků jsou velmi ostré. Zacházejte s nimi opatrně, abyste si neporanili prsty.

Před demontáží pístu pevně uchopte ojnici a pístem zatřeste (Obrázek 113). Jakýkoli kývavý pohyb, který nelze zaměňovat s normálním posuvným pohybem, znamená opotřebení pístního čepu, otvoru pístního čepu nebo malého otvoru hlavy ojnice, nejčastěji jejich kombinace. V případě potřeby vyměňte píst a pístní čep v sadě.

Pomocí malého šroubováku nebo rýhovacího nástroje odstraňte z jedné strany otvoru pístního čepu pojistný kroužek pružiny (Obrázek 114). Při vyjímání držte palec nad jedním koncem držáku, abyste zabránili jeho vyskočení. Očistěte drážku pístního čepu a pojistného kroužku pružiny.

Vyhoďte pojistný kroužek pístního čepu. Pokud jsou namontovány, musí být namontovány nové kroužky.

Rukou vytlačte pístní čep z pístu (Obrázek 115). Pokud je kolík pevně usazen, vyjměte jej pomocí podomácku vyrobeného nástroje, který je znázorněn na obrázku 116. Nepokoušejte se uvolnit pístní čep. V takovém případě může dojít k poškození pístního čepu, ojnice nebo pístu.

Vyjměte píst z ojnice a odstraňte zbývající pružný kroužek z pístu. Vyhoďte oba pružinové kroužky.

Označte pístní čep, aby bylo možné jej nasadit na původní píst.

Zkontrolujte píst a čep, jak je popsáno v této kapitole.

Použijte nové pojistné kroužky, pokud jsou namontovány. Nasaďte kroužky s mezerou mimo drážku pístu (Obrázek 117).

Nasaďte nový pružný kroužek pístního čepu na jednu stranu pístu. Ujistěte se, že spodní mezera kroužku není zarovnána s drážkou v pístu (Obrázek 117).

Na pístní čep v pístu naneste čerstvý motorový olej, dokud není čep v jedné rovině s vnitřní stranou pouzdra pístního čepu.

ojnice, víčko a písty směřují jedním směrem. Píst by měl být instalován podle obrázku 100.

Držte ojnici ve svislé poloze tak, aby strana se značkou Y01 (A na obrázku 100) směřovala doleva. nasaďte píst na malou hlavu ojnice tak, aby vnitřní strana pláště ložiska (C na obrázku 100) směřovala od vás.

Při montáži pístního čepu se nesnažte čep zatlačit příliš hluboko do otvoru, jinak se čep instalovaný v kroku 2 zatlačí do kovu čepu a způsobí poruchu drážky čepu. a uvolněte kroužek.

Vyrovnejte pístní čep s malou hlavou pístu (Obrázek 115). Pístní čep prostrčte ojnicí a zasuňte jej do pístní jamky na druhé straně pístu (Obrázek 118). V případě potřeby posuňte píst tak, aby pístní čep zapadl do ojnice. Při instalaci nepoužívejte sílu, jinak může dojít k poškození. Zatlačte čep tak, aby dosáhl základny pojistného kroužku na opačné straně pístu.

Pokud je pístní čep obtížné zasunout, použijte nástroj pro demontáž (Obrázek 116), který byl použit při demontáži. Vyjměte kus trubky z nástroje a zasuňte pístní čep, dokud se nezastaví.

Do drážky v pístu nasaďte druhý pojistný kroužek pístního čepu (Obrázek 114). Zkontrolujte, zda se mezera spodního kroužku neshoduje s drážkou v pístu (Obrázek 117). Dbejte také na to, aby oba pojistné kroužky seděly ve svých drážkách v pístu.

Zkontrolujte instalaci kýváním pístu dopředu a dozadu kolem čepu a ze strany na stranu podél čepů. Musí se volně otáčet dopředu a dozadu. ale ne ze strany na stranu.

V případě potřeby namontujte pístní kroužky podle popisu v této kapitole.

V konstrukci různých mechanismů jsou přítomny pojistné kroužky. Jejich hlavním účelem je bezpečně udržet díly na místě. Pokud je nutná oprava mechanismu, je třeba odstranit pojistný kroužek. Toto jednoduché zařízení lze vyjmout pomocí speciálního nástroje, stahováku.

Jak opravit rozbitou převodovku z akumulátorové vrtačky vlastníma rukama?

Kleště na pojistné kroužky

Pojistné kroužky jsou poměrně běžným typem spojovacího materiálu používaného v automobilovém průmyslu a v dalších aplikacích lehkého a těžkého průmyslu.

Obvykle se používají k upevnění dílů na hřídelích nebo v otvorech jiných dílů. Rozlišujte vnější a vnitřní kroužky podle způsobu upevnění.

Například vnější kroužky se montují přímo na hřídel a vnitřní kroužky se montují na otvory.

Nejpohodlnějším způsobem demontáže a montáže pojistných kroužků je použití speciálně navrženého stahováku kroužků. Často se jim také říká kleště, kombinované kleště, kleště na kroužky a kleště na stříhání kruhů.

To není terminologicky zcela správně, protože se jedná o kleště. Výrobci v současné době nabízejí širokou škálu těchto nástrojů. Budeme analyzovat výhody a nevýhody jednotlivých typů a přezkoumáme nejzajímavější modely.

Doufáme, že vám tyto informace pomohou při výběru a nákupu odstraňovače pojistných kroužků, který je pro vaše použití nejvhodnější.

Konstrukce a vlastnosti stahováků pojistných kroužků

Kleště na pojistné kroužky jsou typem otočných kleští. Mají klasickou konstrukci. dvě rukojeti s čelistmi spojené otočným kloubem. Jejich klíčovým rozdílem je konstrukce pracovního profilu.

Čelisti nástroje jsou hroty, které se vkládají do drážek kroužků. Mohou se lišit v některých konstrukčních prvcích. Nejčastější jsou následující typy:

  • Takzvané kroužkové dorazy „japonského stylu“, které se vyznačují extrémně vysokou houževnatostí. Čelisti nástrojů jsou naostřené a vroubkované. Nevýhody tohoto typu stahováku jsou následující: V ojedinělých případech čelisti nezapadají těsně do drážky.
  • „Evropský typ“ má na konci pracovní části speciální zkosení, které zajišťuje důkladnou fixaci kroužku. Hlavní nevýhodou eurotypu je, že výrazně oslabuje hrot, což vede ke zkrácení životnosti nástroje.
  • K dispozici jsou také stahováky pojistných kroužků s nalisovanými ocelovými hroty z karbidu wolframu. Tato zařízení nemají výše popsané nevýhody, ale jsou také dražší než předchozí dva typy.

Klasifikace stahováků pojistných kroužků a jejich specifikace

Klíčové vlastnosti kleští na pojistné kroužky jsou tyto

  • rozsah sevření čelistí.
  • Délka rukojetí. definuje sílu, kterou může nástroj přenášet. Čím delší jsou rukojeti, tím větší silou mohou kleště působit na kroužky.
  • Stavební materiál. Přímo ovlivňuje pevnostní charakteristiky nástroje. Doporučujeme kleště ze zesílených slitin, jako je chrom-vanad.

Z hlediska klasifikace se všechny kleště na pojistné kroužky dělí na dva typy: stiskací a uvolňovací. Důležitý je také tvar hrotu. rovný nebo zakřivený. Všechny stahováky lze tedy rozdělit do čtyř typů:

Kleště

Víceúčelový ruční zámečnický a elektromontážní nástroj. Určeno k ručnímu uchopování, lisování, přidržování kulatých a jiných tvarových dílů a obrobků.

Díky dielektrickému povlaku na rukojetích lze toto nářadí používat pro elektroinstalační práce v elektrických instalacích do 1000 V.

Tvar a rozměry přípravku jsou uvedeny v normě GOST 17438-72 „Kleště“. Specifikace“.

Konstrukce kleští

Čelisti mají na vnitřní straně jedno nebo dvě různě velká vybrání pro uchopení kulatých předmětů. Na zářezech by měly být vytvořeny zuby, aby se zabránilo sklouznutí. Úhel a hloubka zubů umožňují vyšroubovat matice, které nejsou příliš utažené.

Na vnitřní straně čelistí, v oblasti kloubu, může být do drátové řezačky vylisován řezák drátu. Závěsný mechanismus má často drážku pro odsazení drátu.

Po otevření misek se drážky zarovnají do jedné, obrobek se položí a rukojeti se zajistí. Dokonce i ocelový drát lze snadno řezat.

Vnější tvar čelistí má různá provedení. Obdélníkového tvaru se zkosenými hranami nebo půlkruhového tvaru. Je navržen tak, aby umožňoval snadný průnik do dutin s omezeným přístupem. Pro speciální úkoly může mít výrobek speciální tvar, který nijak neomezuje jeho schopnosti.

pro zvýšení funkčnosti je nástroj doplněn šroubovákem a šídlem (děrovačkou). Pro běžného uživatele je však běžnější klasická verze.

Kleště jsou vyrobeny z oceli třídy 50 (GOST 1050). Lze použít i jiné druhy oceli, pokud jsou splněny technické požadavky na pevnost a trvanlivost. Materiál testovaný podle GOST 17438-72.

Různé prvky kleští mají různé stupně kalení. a tedy i různé stupně tvrdosti:

  • Upínací plocha (rovná i vrubová). nejméně 45,5 Rockwellova bodu
  • Drátové řezačky na čelistech. nejméně 53 Rockwellových bodů;
  • Posuvná čelist na závěsu. nejméně 51 Rockwellových bodů.
  • udržení obrobku při použití pilníků, smirkových desek nebo vrtáků. Poměr délky páky (rukojeť/čelist) úměrně zvyšuje přítlačnou sílu. Kleště navíc chrání vaše ruce před možným poraněním;
  • kroucení nebo zplošťování kovových předmětů, tvarování obrobku. V tomto případě se nástroj používá jako svěrák;
  • Pro uchopení horkých předmětů. Použití jako kleště na kelímky;
  • Udržování hlav šroubů při utahování (vyšroubování) matic. Použití jako univerzální očkoplochý klíč;
  • Instalační práce v elektrických skříních bez odpojení napětí. K tomuto účelu se používají speciální dielektrické rukojeti s protiskluzovým povrchem a dobře vyvinutými opěrkami prstů. Tato konfigurace zabraňuje sklouznutí rukou do oblasti úrazu elektrickým proudem;

Pracovní část (čelisti s kloubem) často používaná v multifunkčním nářadí „vše v jednom“.

Kleště se často používají místo kompletní zámečnické sady, protože jsou kombinovaným nástrojem. jeden kus nahrazuje kleště, štípací kleště, krimpovací nástroj, klíč a kleště.

Posledním bodem se zabýváme podrobněji:

Uspořádání kleští

Nástroj jsou kleště s omezenou funkčností. Konstrukce je zaměřena na uchopení a držení předmětů silou, která výrazně přesahuje možnosti lidských rukou.

Poměr délky ramene páky a rukojeti dosahuje 1/5 až 1/7. Aby výrobky různých velikostí držely na místě díky rovnoběžným pracovním plochám čelistí. kloub je navržen tak, aby byl vzájemně propojen.

Jaké jsou typy pojistných kroužků

Existují dva typy upínacích kroužků:

U vnějšího upínání vyčnívají otvory pro uchopení. K jejich utažení použijte jehlové kleště. Tato kleština je vybavena speciální napínací pružinou, která při sevření ok kroužku odepne kroužek. Prvek je tak zasunut do drážky na hřídeli nebo nápravě vnitřní stranou. Jakmile kleště uvolníme, pružná ocelová pružina se prudce stlačí a zajistí kleště. Abychom jej mohli vyjmout, musíme kroužek také uchopit za oka, roztáhne se a volně vyjede z drážky.

Vnitřní pojistný kroužek má úchopové otvory otočené dovnitř. Pro jejich aktivaci proto zvolte kompresní kleště. Čelisti kleští stlačí kroužek tak, aby se zmenšením průměru vyklouzl z drážky. Aby vnitřní kroužek bezpečně upevnil díly, znovu se stiskne, umístí se na místo (do drážky) a poté se kleště uvolní a kroužek se usadí do drážky.

Vnitřní i vnější kroužky jsou k dispozici v různých velikostech. Průměr vnějšího kroužku může být 3 mm až 10 cm. Průměr vnitřních pojistných kroužků se pohybuje od 8 mm do 10 cm. Liší se také tloušťkou, silou pružiny a jsou k dispozici v různých druzích oceli. K jejich montáži a demontáži se používá stahovák kroužků různých velikostí.

Stahovák na zámkové kroužky na ruce

Přihlásit se k odběru tohoto tématu Chcete-li dostávat e-mailové upozornění na odpovědi k tématu, zatímco jste mimo fórum.

Zaregistrujte se na toto fórum Chcete-li být upozorněni e-mailem, když jsou nová vlákna zveřejněna na tomto fóru, zatímco jste mimo něj.

Kleště na pojistné kroužky, jak už název napovídá, jsou určeny k odstraňování a montáži pojistných kroužků z různých mechanismů automobilu.

Vzdáleně připomínají kleště, které všichni znají, stejné rukojeti, stejné čelisti na mačkání, ale jen na první pohled. Abychom mohli o stahováku pojistných kroužků vyprávět podrobněji, je třeba začít vyprávět podrobněji o stahováku pojistných kroužků.

Univerzální stahovák pojistných kroužků s vyměnitelnými bity

V dnešní recenzi se s vámi chci podělit o své dojmy z univerzálního stahováku zámkových kroužků s vyměnitelnými bity, který jsem koupil na eBay. Nástroj, který není příliš žádaný, ale bez něj se celý proces demontáže a zpětné montáže kroužku mění v jakési mučení, zejména pokud probíhá v hloubi sestavy s omezeným přístupem k němu. Poslední kapkou, díky které jsem si uvědomil, že potřebuji stahovák, byla řemenice klimatizace, kde bylo třeba vyměnit ložisko. Nástroj je dodáván v originálním továrním balení, které tvoří blistr s posuvným kartonovým zadním panelem. Zepředu vypadá balení následovně: Na zadní straně zadního kartonu je schematicky znázorněna konstrukce vytahovače, princip upevnění odnímatelných hrotů a skutečnost, že jej lze použít pro vnitřní i vnější pojistné kroužky. Pokud věříte tomu, co je napsáno na stránce produktu, má tento stahovák následující vlastnosti:

Specifikace:. materiál: vysoce uhlíková ocel;. účinný rozsah: 10-50 mm.Příslušenství: 45 stupňů / 90 stupňů / 180 stupňů.

Sada obsahuje: 2 x 180stupňová tryska; 1 x 90stupňová tryska; 1 x 45stupňová tryska; 1x rukojeť s pružinou.

Jeden ohyb 90 stupňů, jeden ohyb 45 stupňů a dva přímé ohyby. Upevnění ke stahováku pomocí 2 pevných kolíků a středového hřebíku s pružinou a rychloupínacím mechanismem (zámkem). Nenašel jsem žádné problémy s kvalitou zpracování, a to jak u čepelí, tak u kleští: plastové rukojeti bez otřepů, kov bez vrypů, bez rzi, mezer v povlaku a dalších drobností. Boční kolíky jsou k dispozici na obou stranách stahováku. Díky tomu lze stahovák pohodlně použít jak k uvolnění kroužku (pokud je umístěn na hřídeli), tak k jeho stlačení (pokud je kroužek skrytý uvnitř). To znamená, že při nasazení bitů na horní čepy má stahovák expanzní funkci: A při nasazení na spodní čepy má kompresní funkci: Maximální rozevření čelistí je asi 17 milimetrů, takže tento stahovák není vhodný pro velké, objemné kroužky. Pro provoz v garáži to však zcela postačuje. Abyste mohli bity vyměnit, musíte vyjmout středový kolík. To se provádí tak, že se zatlačí na jeho hlavu a poté se uvolní T-lock. Celý postup trvá doslova několik sekund, takže je velmi snadný. Nyní něco málo o samotné operaci. Řeknu vám, že stahovák funguje. Není to dokonalé, ale žádné zásadní problémy. Přetlačoval jsem ložisko téže řemenice, odstranění pojistného kroužku trvalo minutu. Naposledy jsem k tomu potřeboval šídlo a ploché šroubováky. A čas, který jsem „zabil“, pak na tomto postupu asi 40 minut, ne-li hodinu. Ale protože je v garáži dost chladno, tak jsem tuto akci nefotil. Pro focení jsem použil pojistný kroužek třetí strany s mnohem větším průměrem.

Pokud náhle někdo není obeznámen s tímto procesem, stručně vám řeknu jeho podstatu. Vložení čelistí do otvorů: Stisknutím kleští jsem přiblížil špičky pružin k sobě. Je vidět, že vzdálenost mezi nimi se zmenšila na dvojnásobek, což by stačilo k vytažení zátky z trubky, do které by mohla být instalována.

Nejzajímavější však je, jaké stopy zůstaly na čelistech po stlačení, protože jsem stlačil téměř celou svou silou. Vidět: Z následků se odřel povlak na jedné špičce. Pokud se na čelisti podíváte shora, uvidíte, že jsou stále ploché. Nedochází k žádné deformaci. Celkově se stahovák osvědčil jako užitečný nástroj. Všestranné nářadí díky vyměnitelným čelistem a konstrukci samotných kleští. Hlavní nevýhodou tohoto stahováku je však vůle trysek proti rukojetím. Při pokusu o zasunutí čelistí do kroužku a při jejich nárazu do něčeho skrz otvory se čelisti okamžitě „odlepí“ od rukojetí. To je dobře vidět na fotografii níže: Myslím, že výběr pouzder vhodného průměru a jejich upevnění na spodní stranu upevňovacích čepů tento problém vyřeší. Můžete také zkusit tužší pružinu. Zatím jsem je však používal tak, jak jsou, a mohu říci, že tato zpětná vazba přináší nejen určité nepříjemnosti, ale má také významný vliv na výkon nástroje. Ne, stahovák lze použít, ale nelze jej používat pohodlně. Kdybych to věděl, koupil bych si obyčejné kleště bez odnímatelných prvků.

Kritéria pro výběr nástroje

Správná volba je ovlivněna přístupem, a proto je třeba vzít v úvahu řadu doporučení:

  • Pokud plánujete provádět dlouhodobé a závažné opravy automobilů, doporučujeme zakoupit kleště, které obsahují minimálně 4 kleště
  • Pro jednotlivé případy demontáže a montáže kroužků jsou k dispozici vhodné kleště následujících rozměrů
  • velikost čelistí a rukojetí ovlivňuje přístup ke komponentům v těžko přístupných místech. Délka rukojeti ovlivňuje pohodlí při práci s nástrojem
  • Typ zařízení pro vnější nebo vnitřní spojovací prvky
  • Povlak rukojeti. Povrchová úprava by neměla být hladká, aby nástroj neklouzal v rukou. Dražší modely mají rukojeť potaženou plastem a silikonem, gumou a silikonem atd.п.
  • Ochrana čelistí nástroje proti korozi Nedostatečná ochrana čelistí nástroje proti korozi vede k rychlému nárůstu rzi na kovových částech. To nakonec povede k urychlenému selhání specializovaného nástroje
  • Typ expanzního mechanismu. Jejich typ je popsán výše, ale neexistuje shoda ohledně nejlepšího typu. Všechny typy pružinových mechanismů jsou vynikající, pokud jsou vyrobeny z kvalitních materiálů
  • Tloušťka čelistí závisí na průměru, který se má odebrat a nasadit. Pokud neznáte průměry, je lepší použít univerzální kleště
  • Tvar čelistí je rovný nebo zakřivený. Nástroje se vyrábějí ve dvou tvarech, a pokud se upevňovaný předmět nachází na těžko přístupném místě, jsou pro tento účel vhodnější kulaté kleště se zahnutými čelistmi

To je zajímavé! Aby se kroužky nepoškodily (zejména tenké a malé předměty), jsou některé modely vybaveny speciálními chrániči. Pomocí regulátoru lze nastavit vhodnou sílu tahu nebo dekomprese, čímž se zabrání poškození dílů.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS