Ruční pásová pila na kov s rukama

Svařování a pájení pásových pil: jak to udělat správně vlastníma rukama?

Pilové kotouče jsou široce používány v dřevozpracujícím průmyslu, jejich hlavním rysem je souvislá řezná plocha. Jedná se o kroužek z pásky s kovovými zuby.

Svařování pásových pil je základem jejich konstrukce, protože se vyrábějí spojením předem připraveného pásu do kruhu. Tento proces se používá také při jejich opravách. Tento článek popisuje hlavní vlastnosti svařování těchto zařízení.

Pásová pila vlastníma rukama

Ruční pásová pila: podrobný popis výroby domácí pily s fotografiemi a videem.

Dobrý den,! Potřeboval pásovou pilu pro domácí dílnu, rozhodl se vytvořit své vlastní ruce.

V přítomnosti elektromotoru o výkonu 300 wattů jsem se rozhodl použít ho pro svou ruční práci.

Používá se také páska. 1830 x 16 mm. Hnací kola jsme vyrobili z překližky.

Toto jsou polotovary pro hnací kola.

ruční, pásová, pila, rukama

Z rohu jsem svařil rám, nainstaloval motor, hnací kola, vyrobil řemenový pohon.

Abych zabránil prokluzování pily při řezání, nasadil jsem axiální ložiska. Jednotka se skládá ze tří ložisek a dvou úhelníků. Otvory jsem udělal oválné, abych upravil vůli mezi nimi a pásem. Zhotoví se dvě takové sestavy, přičemž druhá se umístí pod stůl.

Výsuvné rameno složené ze dvou svařovaných úhelníků a vložené profilové trubky. Upevnění pomocí šroubu přes přivařenou matici. Tělo tyče je přišroubováno k vodorovnému úhlu a je pružné pro nastavení.

Z profilové trubky jsem vyrobil rám stolu, na který se přišroubuje dřevotřísková deska.

Na opačné straně od řezu je ochranný kryt pásu a na horním kole je schránka.

Výsledkem je tato domácí pásová pila pro domácí dílnu. Řeže velmi dobře a rychle, jsem s výrobkem plně spokojen.

Vlastnosti pilového kotouče

Mechanickou pilu lze použít k výrobě ostří, a to téměř za jakýchkoli podmínek. Je stále vhodný pro kutily, i když je zkorodovaný a zrezivělý. Výrobek má spoustu výhod:

  • Nůž bude vyroben pro mě, takže bude jedinečný a bude se dobře držet;
  • Široký výběr materiálu, jak co do délky, tak i šířky dříku;
  • nemusí být tvrzené;
  • jeden nůž může ve skutečnosti tvořit několik čepelí;
  • Taková čepel bude v cenovém rozmezí 100 nebo více, lepší než „čínské“ za 30-40.

Tohle je opravdu ono. Poté, co jste strávili málo času, v závislosti na zkušenostech, získáte výrobek s dobrými řeznými vlastnostmi doslova za babku. Při výrobě ho nepřehřívejte a získáte vynikající nůž.

Potřebné nástroje a materiály

Budoucí čepel není třeba kovat a kalit, veškeré nářadí lze nalézt v garáži, která je vybavena alespoň nějakým nářadím. Budeme potřebovat:

  • značky: černá a stříbrná;
  • Pravítko, list papíru a měřítko;
  • úhlovou brusku (úhlovou brusku);
  • soubory s různými zrny;
  • smirkový papír a maskovací pásku;
  • epoxidové lepidlo;
  • bruska a vrtačka;
  • nádoba s vodou na chlazení
  • kladivo, děrovačku a svěrák.

V této sadě je vše skvělé, a to z jednoho prostého důvodu. jakýkoli prvek lze nahradit podobným. Vrtačka je jistě skvělá, ale postačí i elektrická vrtačka. A tak dále s libovolným nástrojem ze seznamu. Budete potřebovat materiál na rukojeť, ale o tom až později.

ruční, pásová, pila, rukama

Musíte vědět, jak vybrat jakýkoli nástroj, znát hlavní aspekty výběru nástroje a mít určité znalosti o tom, jak s ním pracovat.

I doma si můžete prohlédnout různé pily na kov a zjistit, která z nich je pro vaše potřeby potřebná.

Typy pásových pil

Existuje několik typů pásových pil:

  • Konzolové stroje. Skládají se ze zvýšeného a sníženého rámu pily (konzoly) a rámu pily. Vhodné pro řezání malých dílů.
  • Stroje sloupového typu. Může být jednosloupcový (jednosloupcový) nebo dvousloupcový (dvousloupcový). V prvním případě se rám pohybuje po jednom sloupci a středně velké obrobky se obvykle řežou pod různými úhly. Druhá varianta využívá dva sloupy, které umožňují práci v obtížně obrobitelných materiálech.
  • Portálové stroje. Modely se vyznačují statickým pracovním stolem, po kterém se pohybuje rám pily. Použití je při řezání obtížně řezatelných obrobků velkých rozměrů.
  • Vertikální stroje. Rám pily je umístěn vertikálně a má pevnou polohu. Rozlišují se ruční stroje, kde se díl upíná na stůl ručně, a modely s posuvným rámem pily. Druhá varianta se používá k řezání velkých desek.
  • Horizontální rámové pily.jejich konstrukce má rám pily ve vodorovné poloze. Lze provádět nejen přímé, ale i diagonální řezy. Vhodné pro větší obrobky.
ruční, pásová, pila, rukama

V závislosti na stupni automatizace je také obvyklé rozlišovat mezi ručním, poloautomatickým a automatickým zpracováním.

Pokyny pro pásové pily

Při práci na pásových pilách je třeba vzít v úvahu určité věci:

  • Před zahájením práce obsluha nastaví na stroji parametry sklonu, hloubky a délky řezu, místa operace, rychlosti pásu a napětí nože.
  • Pro každý typ materiálu je vybrán specifický nůž, který se liší konstrukcí řezných prvků (zubů) a materiálem jejich výroby.
  • Větší stroje jsou umístěny na podlaze na pevném podstavci, menší modely mohou být umístěny na stole, pracovním stole nebo na speciálním podstavci.
  • Pásy, které je třeba pravidelně vyměňovat, se prodávají smotané. Po nasazení na stroj se pásek správné velikosti svaří do kroužku a svarový šev na něm se zabrousí.
  • Všimněte si, že s tenkým páskem můžete řezat rychleji, ale u silnějšího pásku je menší pravděpodobnost, že se roztrhne.
  • Veškeré práce na pásové pile musí být prováděny v souladu s přísnými bezpečnostními normami a obsluha musí být s tímto procesem obeznámena.

Popis pásových pil

Dvě otočná kola podpírající pás, umístěná na lůžku. Jsou poháněny elektromotorem. Řezací pás je upevněn dvěma válečky a dorazem vedle pracovního stolu a lze jej nastavit. Velikost zubů pilového pásu závisí na velikosti stroje a typu operace, stejně jako u ruční pily. Zuby se brousí podle tvaru univerzálního profilu.

Aby se z řezacího pásu stal kroužek, používají se měděné pájky k pájení konců a ke spojení místa zlomu pro opravy. Tovární pájení se provádí elektrickým svařováním, v malých dílnách se používá hořák nebo speciální kleště.

Rozmanitost jednotek

Pilový list se zuby se od pilového listu liší velikostí a délkou a je vyroben do kroužku, ale v otevřeném stavu se vzhledově neliší. Ozubené pásové pily se používají v pásových pilách na kov nebo dřevo, v masném a rybím průmyslu k řezání jatečně upravených těl a v průmyslu k řezání pěnového betonu, minerální vlny, pěnových plastů a dalších stavebních materiálů.

Princip bezzubých pásových pil je stejný jako u posuvných pásových pil. Na čepeli jsou také zuby, ale jejich tvar podporuje zahřívání zpracovávané vrstvy namísto řezání. Produkce tepla v tomto případě zvyšuje produktivitu stroje. Řezné kotouče třecích pil jsou vyrobeny z materiálu o tloušťce 0,6 až 1,7 mm a šířce 6 až 26 mm.

Elektrojiskrové řezání se používá k řezání obrobků o tloušťce 150-400 mm, které nelze opracovávat kotoučovými pilami kvůli jejich rozteči a průměru, což způsobuje velké vyjetí.

Typy materiálů pro lopatky

K řezání dřeva se nejčastěji používají pásy z vysokouhlíkové oceli, pilové kotouče s karbidovými hroty a bimetalové kotouče. Bimetalová verze používá pružné ostří a tvrdé zuby, pro které se používají dva druhy kovu. Základ pásu je vyroben z pružinového materiálu, ke kterému je svařováním elektronovým svazkem přivařen nástrojový vysokorychlostní drát, ze kterého je následně vyfrézován ozubený profil.

Existují univerzálně použitelné pilové kotouče a speciální pily, které se používají na konkrétní oceli. Oblast použití se volí podle parametrů zubů:

Pro řezání velkých obrobků se používají nože s většími zuby, zejména pro velké plechy. Aby se zabránilo vybočení lopatek a rezonančnímu jevu, jsou na stejném pásu namontovány zuby různých velikostí (variabilní rozteč).

Tvrdost řezných prvků závisí na tvrdosti oceli. Nejtvrdší kov používaný při výrobě zubů je M42 (tvrdost podle Vickerse 950). Pro nástrojové oceli to nestačí, proto se používá tvrdost M71 (100 Vickersových stupňů); středně náročné práce vyžadují tvrdost M51.

Geometrie je určena úhlem broušení a profilem řezného prvku. Řezání profilů (kanálů, úhelníků, T-nosníků, I-nosníků, trubek) na míru vyžaduje zuby se zesílenými hřbety. Je to dáno zvláštním tvarem profilu, který při řezání způsobuje nárazy a vibrace, což vede k třískám a prasklinám. Pro řezání houževnaté nerezové oceli nebo jiných podobných materiálů jsou zuby ostré, se značným odstupem.

Nastavení řezných prvků se přizpůsobuje velikosti a hmotnosti zpracovávaného materiálu. Chcete-li například zabránit rozdrcení při řezání masivního materiálu, použijte na pile pásy se střídavě úzkou a širokou sadou.

Typy pil v závislosti na opracovávaném materiálu

Další dělení do kategorií je založeno na materiálu, který má být obráběn:

Práce s tvrdými materiály (kov, kámen) se provádí nástroji, jejichž pilový kotouč je vyztužen silnými zuby z vhodných slitin. Nesprávný výběr pilového kotouče vede k prasknutí pilového kotouče a poškození hrany obrobku. Definice pilových čel před nákupem.

Kontrola kvality

Ruční svařování pásových pil je dokončeno. Pokud však nemáte zkušenosti, určitě budete mít viditelné vady. Proveďte vizuální kontrolu kvality. Pečlivě zkontrolujte svar a ujistěte se, že neobsahuje žádné nedostatky.Nejčastějšími závadami jsou nesouosost hran, vystřikování roztaveného kovu na ostří a přetržení plechu. Posunutí okrajů v důsledku nedostatečného proudu. Zpětný výron roztaveného kovu při příliš vysokém proudu. Předčasné závady jsou způsobeny nízkým tlakem nebo nízkým proudem.

Bez ohledu na použití se svařování pil provádí vždy stejnou technikou v několika krocích.

Jak vyrobit jízdní kolo

Staré kolo, které již není potřeba k přímému použití, se skvěle hodí k výrobě pásové pily na dřevo:

  • Nejdříve je třeba vyrobit rám vlastníma rukama. Může být vyroben z palcové borovice, z vrstev prken s překrývajícími se, robustními překližkovými deskami. Rám je tradičně vyroben ve tvaru písmene C, dole má dvě podpěry spojené se základnou a nahoře je umístěno sedlo pro vodicí mechanismus s kolečkem. Rám může být vyroben z oceli i ze dřeva
  • Poté nasaďte pohyblivý blok, který upevňuje kolo nahoře a pohybuje se ve svislé poloze. Bude zodpovědný za napínání pilového pásu. Rám je obdélníkový s držákem hřídele horního pohyblivého kola. Horní kladka se musí pohybovat ve svislém směru
  • Dalším krokem je instalace řemenic na rám. klasicky se vyrábějí samy, ale v případě starého kola můžete získat hotová kola. Na hřídeli jsou připevněny shora i zespodu a zajištěny. Poté je třeba hnací řemen obtočit kolem horní řemenice a vyvážit jej. K tomu je třeba namontovat ložiska pilového pásu, zajistit kolo tak, aby se otáčelo se spuštěnými koly, a v zadní části spodní části udělat malé zářezy. Řemenice musí být vybaveny kladkou, aby se zabránilo prokluzování řezacího pásu. Kolo je prefabrikovaná kladka pásové pily s vybráním po obvodu
  • Teď už jen musím jednou provždy připevnit kola k rámu pily. Na hřídel nasaďte podložku a upevněte ji šroubem. Totéž pak proveďte u spodního kola. Vyrovnejte celou sestavu s pravítkem a uveďte ji do zkušebního provozu, nejprve s minimálním zatížením. Řemenice musí být ve stejné rovině, jinak se řemen nemůže pohybovat rovně

Sekačka nebude pracovat tak hladce jako komerční sekačka, ale bude sekat.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS