Vrtání velkých otvorů do cihlové zdi

Jak vyvrtat otvor do cihly. Jak správně vrtat do cihlové zdi pomocí vrtáku: postup krok za krokem

Jsou zapotřebí určité dovednosti a vhodné nástroje. Přesto na tom není nic složitého a otvor do cihlové zdi můžete vyvrtat sami, bez pomoci řemeslníka. Cihlovou zeď lze vrtat různými způsoby, ale vždy je třeba mít na paměti, že cihla je velmi pevný materiál a pro úspěšné vrtání je třeba použít vrták silnější než samotná cihla.

Při vrtání otvorů do cihlové zdi existuje mnoho triků, jejichž znalost vám pomůže provést práci v co nejkratším čase.

K vrtání do cihlové zdi potřebujete:

  • vrtačkou (výkonnou, příklepovou), můžete použít i svítilnu;
  • hmoždinky;
  • Pobeditové sklo;
  • Šroubovák;
  • detektor kovů;
  • Nádoba naplněná studenou vodou;
  • vrták;
  • obličejový štít nebo ochranné brýle.

Nástroje pro práci

K práci se používají různé nástroje, především vrtačka, hořák, šroubovák. Při používání každého z nich existují určité nuance.

Vrták

vrtání, otvorů, cihlové

Nástroj je vhodný v případě, že je třeba zhotovit více než jeden otvor. Lze použít běžnou vrtačku. Při ponoření pobeditového vrtáku do tělesa zdi je někdy nutné rozbít beton pomocí razidla, které odpovídá průměru otvoru. To je nutné, když se vrták začne zasekávat v povrchu a naráží na příliš husté plochy. proces je poměrně časově náročný.

Víceúčelové vrtáky s diamantovým hrotem lze použít i pro rozsáhlejší vrtání. Lze připojit pouze k běžné vrtačce nebo ke stroji s vypnutou vibrační funkcí.

Pro velkoobjemové aplikace se používají příklepové vrtačky a vrtačky s příklepovými bity. Vhodné pro otvory do 12 mm. Vrtačka je vhodná pro použití v kovu, betonu.

Peorator

Peorator je univerzální nástroj. Lze je použít k vrtání do dřevěných stěn, obkladů a betonu.

Nástroj má několik funkcí. vrtání, vrtání s příklepem a příklepový režim. Pro vytvoření otvoru je nutné zvolit správný vrták v závislosti na povrchu a pracovat s výběrem režimu.

Šroubovák

Šroubovák je jedním z nejčastěji používaných nástrojů při renovačních a stavebních pracích. Lze jej použít k zavrtávání a vyšroubování samořezných šroubů, vrtání do dřeva, kovu, dřevotřísky, překližky, dlaždic, překližky, lehkého betonu.

Které bity vybrat

Pro každý materiál se používá správný bit:

  • beton, cihly, kámen. vrták s deskou z karbidu wolframu nebo pobeditu;
  • Obklady, sklo. kuželové vrtáky s diamantovým hrotem;
  • Kov. spirálový vrták s válcovým kuželem;
  • dřevo, sádrokarton. pro různé průměry otvorů se používají vrtáky: pérový vrták, balerína, šroubovací vrták, vrtáky do dřeva;
  • Pěnobeton. bílé karbidové vrtáky.

lze upustit od vrtáků a vrtaček

Vytvoření otvoru bez vrtáku a hořáku, ale ne v betonové zdi. Je zapotřebí plochý vrták nebo vrták.

Pracovní špičkou se nástroj přiloží na místo, kde se bude zhotovovat otvor. Na opačné straně otvoru je třeba provádět silné údery a po každém otočení nástroj otočit.

Technologie vrtání

Existují tři způsoby vrtání otvoru do cihlové zdi: ruční, elektromechanický a automatický.

Než však začnete, měli byste prozkoumat umístění elektrického kabelu, protože náhodný kontakt s vedením vyžínače ho nejen poškodí, ale může také zasáhnout člověka elektrickým proudem. Kabelový svazek je nejčastěji umístěn vertikálně nebo diagonálně k zásuvkám a vypínačům. V případě pochybností se vyplatí použít speciální nástroj pro detekci zakopaných vodičů. Ruční detektor kovů dokáže najít hliníkové nebo měděné dráty až do hloubky 1 cm.

Ruční vrtací technika

Pokud nemáte elektrické nářadí, můžete vrtat sekerou. Za tímto účelem se místa předem vyznačí vrtáním pomocí děrovačky. Poté se na plochou tyč udeří kladivem, které se přiloží ke stěně pod úhlem 90 stupňů. Každé tři zdvihy se plochý nárazník otočí a z potrubí se odstraní cihlové zbytky. Tímto způsobem se otvor vyvrtává, dokud nedosáhne požadované hloubky.

Elektromechanický proces

Mechanické vrtání se provádí příklepovou vrtačkou nebo vrtacím kladivem a postup je stejný.

Nejprve se rozhodněte pro typ (průchozí, neprůchozí), hloubku a průměr otvoru. To je nezbytné pro správně zvolený vrták nebo vrták. Pokud máte potíže s dodržením stejné vzdálenosti mezi otvory, můžete použít šablonu. Šablona je vyrobena z překližky, dřevotřísky, plastu a dalších materiálů, které jsou po ruce. Chcete-li ji použít, musíte na jednu stranu připevnit brusný papír pomocí oboustranné lepicí pásky nebo lepidla, pak ji opřít o zeď a vrtat.

Po určení typu a průměru vrtaného otvoru je třeba provést jádrovou značku. Vrtání je snazší, pokud se provádí ve spáře mezi cihlami. Dláta se používají k zajištění vrtáku a usnadňují jeho zatlačení. Při vrtání musí být nástroj držen kolmo ke stěně a jemně přitlačován, aby nedošlo k zlomení vrtáku nebo vrtáku. Pravidelně vytahujte vrták k ochlazení v nádobě se studenou vodou.

Pokud je třeba vyvrtat otvor o průměru větším než 18 cm, použije se vrták s diamantovými jádrovými vrtáky. Pokud je nemáte k dispozici, můžete použít běžný diamantový vrták na dlažbu. Za tímto účelem:

  • Označte si polohu budoucího otvoru, obkreslete obrys otvoru tužkou.
  • Vrtání se provádí podél vnější strany linie, počet otvorů závisí na průměru obrysu. Samotný vrták by měl mít průměr 0,8-1,0 cm a rozteč otvorů by měla být 1,0 cm. Pro přesnější provedení práce lze použít i menší průměry, ale pak proces trvá déle.
  • Pomocí dláta a kladiva vyvrtejte obrys vrtáku.

Pokud je třeba provrtat silnou stěnu, lze to provést ve dvou krocích: nejprve se provede vrtání, jak je popsáno výše, na jedné straně stěny. Střed otvoru se pak provrtá. Poté se na druhé straně stěny kolem plánovaného průchozího středu vyznačí požadovaný průměr a postup se opakuje.

Automatický proces

K diamantovému vrtání se pak používá profesionální a nákladné vybavení. V tomto procesu je vhodné mít speciální dovednosti a kvalifikaci. S těmito nástroji je vrtání rychlé, přesné a téměř bezhlučné, lze vrtat pod různými úhly až do hloubky 40 cm a vytvořit rovnoměrný otvor bez štěpení nebo prasklin. Při této metodě nevzniká mnoho prachu a nečistot, protože nástroj je vybaven tryskou, která vrták ochlazuje a oplachuje prach.

Pozdravy! Na našich webových stránkách najdete mnoho užitečných článků a tipů o moderní výstavbě, renovaci a interiérovém designu. Pro vaše pohodlí jsou všechny články na webu rozděleny do tematických sekcí. Jsme také vždy připraveni podpořit konverzaci v komentářích, prosím, napište.

Jak vyvrtat otvor do zdi pro trubku

Instalace jakýchkoli inženýrských sítí v domě, ať už se jedná o vodovodní nebo kanalizační potrubí nebo pokládku plynového potrubí, vyžaduje jejich průchod stěnami nebo jinými podlahami. V tomto materiálu mistr instalatér podrobně vypráví o tom, jak udělat otvor pro potrubí ve zdi nebo jiných konstrukčních prvků budovy, a co je třeba věnovat pozornost během práce.

Otvory do stěny se obvykle vrtají pro upevňovací prvky (hmoždinky, kotvy, hmoždinky). V závislosti na průměru instalovaných upevňovacích prvků mohou sloužit k zavěšení polic, záclon, zrcadel, upevnění nábytku. Průměr otvorů, které je třeba v tomto případě zhotovit, zřídkakdy přesahuje 10 mm, častěji 6 nebo 8 mm.Při opravách je často nutné změnit trasu přívodního potrubí. pro zkrácení délky potrubí se často provádí přímý řez zdí. Průměr vrtaného otvoru se v tomto případě pohybuje od 15-20 do 30-40 mm. Občasná potřeba přeložit kanalizační potrubí o průměru 50 až 100 mm.

Kromě průchozích otvorů může být nutné vytvořit také slepé otvory. Obvykle se používají k instalaci elektrických zařízení, jako jsou zásuvky a vypínače.

Vrtání vyžaduje použití specializovaných nástrojů:

Elektrická vrtačka překvapí jen málo lidí. Téměř v každé domácnosti se nachází. Specializované karbidové vrtáky do betonu poskytují poměrně přijatelné výsledky.

Hlavním problémem této úlohy je, že vrták si snadno poradí s homogenním materiálem. Pokud je malta ztuhlá, obvykle nedochází k žádným problémům.

Jakmile nástroj narazí na kus nebo kamínek v cestě, práce se zasekne. Fréza se přes překážku jen přejíždí naprázdno.

V práci lze pokračovat pouze v případě, že je překážka, na kterou narazíte, odštípnuta. Lze použít kovový vrták s příklepem nebo vrtačku s příklepovou funkcí.

Použití peorátoru umožňuje větší objemy vrtů při nižších nákladech. Tento nástroj je do jisté míry podobný příklepové vrtačce a dokáže vyrazit otvor do tvrdého povrchu. Hlavním rozdílem je perkusní funkce, která umožňuje delší používání stroje.

Pracovním prvkem rotačního vrtacího stroje je šnek nebo speciální vrtací hlava. Rozměry výsledných otvorů se mohou značně lišit:

Délka a průměr mají přímý vliv na cenu. Čím větší částka, tím vyšší náklady na nástroj. S rostoucí velikostí obrobku navíc rostou i požadavky na výkon otočného stolu. Zařízení s nízkým výkonem nebude fyzicky schopno vytvořit požadovaný otvor.

Proces vrtání cihel

Jak vybrat vrtačku

Stejně jako u jiných montážních prací je i pro vytvoření otvoru do povrchu nutné vědět, z jakého materiálu je vyroben. Umožňuje zvolit správný nástroj a správný typ vrtáku. Je důležité si uvědomit, že špatná volba může ohrozit vaše úsilí nebo dokonce poškodit zařízení.

V domácnosti se používají dva různé typy vrtaček:

Svítilnu lze zařadit do kategorie profesionálních stavebních zařízení. Má vysoký výkon, a proto je podstatně dražší než běžná vrtačka. Ne každý majitel domu má vlastní vrtačku, ale téměř každý má vrtačku s funkcí příklepového vrtání a toto zařízení lze docela dobře použít pro vytvoření několika otvorů v cihle.

Pokud plánujete provádět rozsáhlé opravy s velkým počtem otvorů, je lepší si zakoupit peorátor nebo si ho pronajmout od stavební firmy. Obyčejná vrtačka nemusí vydržet zatížení a může se stát nepoužitelnou.

Při výběru nástroje zvažte rozsah opravy

Pokud se rozhodnete zakoupit si vlastní nářadí, je vhodné při výběru vhodného vybavení zohlednit následující skutečnosti:

  • Vrtačka by měla mít kvalitní motor o výkonu alespoň 600 W;
  • je žádoucí použít regulátor otáček motoru, protože pro cihly je požadováno maximálně 2500 otáček za minutu;
  • Vrtací sklíčidlo musí umožňovat použití vrtáků o průměru 0,5 až 12 mm;
  • Režim vrtání s příklepem je povinný. Tato funkce vytváří kromě rotačního pohybu i vratný pohyb vrtáku, což umožňuje prorazit tvrdou horninu a vrtání je mnohem efektivnější;
  • užitečný je speciální přepínač směru otáčení vrtáku. Pro cihly to není nutné, ale pro některé jiné materiály je to užitečné;
  • Praktická sklíčidla mají funkci samočinného upnutí vrtáku bez použití klíče. Tato schopnost má však značný vliv na cenu nástroje.

Bez funkce příklepové vrtačky může vrtání jednoho otvoru trvat dlouho. Bez nárazového pohybu nemůže břit vrtáku proniknout do horniny a nástroj musí být přitlačen k hornině velkou silou. To má za následek zvýšené namáhání vnitřních mechanismů samotného nástroje. Vrták se začne rychle zahřívat a může se zlomit a zůstat v otvoru.

Pracovní nástroje

Než začnete vrtat do zdi, připravte si předem správné nástroje a materiály. Budete potřebovat:

  • Elektrická vrtačka nebo elektrické nářadí;
  • Hmoždinky;
  • vrtákem z karbidu wolframu;
  • Křížový šroubovák nebo přímý šroubovák v závislosti na zvolených hmoždinkách;
  • rukavice a ochranné brýle.

Pokud používáte vrtačku bez příklepového vrtání, není vrták vhodný. Kromě výše uvedených nástrojů budete potřebovat také následující:

Pro jeden otvor jsou zapotřebí vrtáky různých průměrů

  • Jádrový vrták nebo kovový unášeč se stejným průměrem;
  • kladivo;
  • nádobu se sladkou vodou.

Příprava na vrtání

Před vrtáním do cihel je třeba předem určit polohu budoucích otvorů a tužkou nebo fixem si odpovídajícím způsobem označit povrch. Je důležité si uvědomit, že uvnitř stěny je možné skrýt vodovodní potrubí, kabely nebo ocelové výztuže, které se často používají ve vícepodlažních budovách. Pečlivě si prohlédněte stěnu a ujistěte se, že vrták nepoškodí žádné instalatérské díly ani nenarazí na kovové tyče.

Pokud se pouštíte do rozsáhlé rekonstrukce a neznáte umístění inženýrských sítí a potrubí, je nejlepší pořídit si přenosný stavební detektor kovů a bezkontaktní zařízení pro detekci skrytých rozvodů ve stavební dílně. Tato zařízení jsou relativně levná a nedoporučuje se na nich šetřit. Pokud při vrtání poškodíte nějaké inženýrské sítě, jejich oprava nebo výměna se může prodražit, proto je třeba dbát zvýšené opatrnosti.

Bezprašné vrtání

Pokud vrtáte v renovované místnosti, vždy se chcete vyhnout znečištění nebo poškození povrchové úpravy. To se nestane, pokud k šabloně zespodu připevníte polici ze stejného materiálu. Vaše tapety nebo barva budou chráněny a prach z vrtání se zachytí na této polici.

Poznámka! Můžete použít standardní tetra balení (krabice od mléka) rozříznuté na polovinu. Na jedné straně nůžkami ještě trochu ustřihněte, aby papír nepřekážel vrtáku.

A ještě pár slov o tom, jak udělat otvor ve velké cihlové zdi nebo vytvořit malý výklenek.

Při renovaci domácnosti můžete práci snadno provést i s příklepovou vrtačkou:

  • Vyznačte obrys otvoru na stěně.
  • Na vyznačené čáře udělejte několik malých otvorů, každý ve vzdálenosti 10 mm.
  • K odstranění nežádoucího materiálu použijte kladivo a dláto.

Pokud potřebujete jít hlouběji a délka vrtáku to neumožňuje, proveďte práci ve dvou nebo více průchodech.

Technika vrtání

Existují tři různé způsoby vrtání otvorů do zdiva: ruční, elektromechanické a automatické.

Než však začnete, měli byste zkontrolovat umístění elektrických rozvodů, protože náhodný kontakt s vedením vyžínače může způsobit nejen jeho poškození, ale také úraz elektrickým proudem.

Nejčastěji je kabeláž vedena svisle nebo šikmo k zásuvkám a vypínačům. V případě pochybností se vyplatí použít speciální nástroj na detekci zakopaných vodičů. Ruční detektor kovů dokáže najít hliníkový nebo měděný drát až do hloubky 1 cm.

Ruční detektor kovů může pomoci najít skryté inženýrské sítě

Vrtání otvoru do cihlové zdi: příprava zdi a značení

Přípravnou fází vrtání je určení a označení místa na stěně, kde chcete otvor vyvrtat. To je velmi důležité, protože ve stěně může být vedení, které by mohlo být v případě poškození velmi problematické. Použijte proto detektor kovů k vyhledání drátů nebo si přečtěte článek „Jak najít skrytý drát“ na našich webových stránkách.

Abyste se vyhnuli komunikacím ve zdi, z bezpečnostních důvodů se do otvoru zavrtejte 15-20 mm, a pokud je vše v pořádku, můžete použít i vrtačku.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS