Jak nabrousit řetěz motorové pily pro podélné řezání

Existuje řada faktorů, které vám napoví, kdy je čas naostřit řetěz řetězové pily:

  • Produktivita se snížila. Prodloužení doby řezání.
  • Pila je zbytečně namáhána.
  • Zvýšené vibrace.
  • Jemné třísky.

Pro začátečníky je obtížné všimnout si prvních tří bodů, proto je vhodné sledovat třísky vycházející z řezu.

Drobné třísky vznikající při řezání, zejména hnědé, jsou spolehlivým znakem tuposti.

broušení řetězu vlastníma rukama

Zuby řetězu hoblují dřevo jako hoblík a tloušťka třísky se nastavuje výškou dorazu.

Intenzivní používání řetězové pily vede k rychlému otupení řetězu. Může být nutné brousit několikrát během jednoho dne. Problém zhoršuje skutečnost, že zub se při kontaktu se zemí rychle otupí. Stačí jednou nebo dvakrát stisknout vodicí lištu a můžete přestat pracovat. Řezné hrany jsou jemnější a pila přestává pronikat do dřeva.

Zubová motorová pila po nárazu do země a kameny v ní

Čím dříve jsou tupé zuby nabroušeny, tím méně materiálu je třeba při broušení odstranit. řetěz vydrží déle. Je poměrně snadné zjistit, kdy je třeba brousit. Důležitou vlastností je rychlost posuvu. Správně nabroušený řetěz lze do řezu vtáhnout jen lehkým tlakem. Pokud je naopak řetězová pila nucena řezat s vyšším posuvným tlakem, řezný kotouč se otupí. Tupý řetěz poznáte také podle toho, že místo hrubých a silných třísek vylétávají z řezu jen malé třísky.

V takové situaci je třeba řetězovou pilu co nejrychleji nabrousit. Neřežte tupým nebo poškozeným pilovým řetězem. Vysoké namáhání tělesa, vysoké cyklické zatížení, špatné výsledky řezání. Znamená to také nižší výkon, vyšší spotřebu paliva a zvýšené opotřebení všech částí řetězové pily.

Parametry zubů řetězu

Pro dosažení optimálního řezného výkonu jsou zubové čepele pod určitými úhly. Šikmá zadní část zubu tvoří zadní roh horní lopatky. Tento úhel je nutný pro řezání horního nože do dřeva.

Zpětné zúžení zubové čepele tvoří zadní úhel koncové čepele. Tento úhel je nutný pro řezání podél strany třísky.

Okraj žacího nože svírá s kluznou plochou žacího článku čelní úhel. Úhly náklonu různých typů řetězů se pohybují od 60° do 85°.

Úhel zádi horní lopatky popisuje sklon horní lopatky směrem dozadu.

Tento úhel se měří ve vztahu k posuvné rovině řezacího zařízení a v závislosti na pilovém řetězu se pohybuje mezi 50° a 60°. Horní čepel je hlavní čepel a zadní roh horní čepele. je nejdůležitějším rohem. Úhel sklonu horní lopatky se obtížně měří a je správně tvořen jinými předepsanými hodnotami.

Úhel ostření neboli úhel stoupání se získá měřením od horní řezné hrany v pravém úhlu k vodicí liště.

nabrousit, řetěz, motorové, pily

Úhel přebroušení se může měnit v závislosti na použití. Základní pravidlo: Čím větší je úhel řezu, tím lepší je řezný výkon při řezání měkkého a nezmrzlého dřeva. Snížení úhlu ostření při řezání zmrzlého a/nebo tvrdého dřeva vede k hladšímu chodu pily a menším vibracím. Vyvarujte se úhlů ostření nad 35° a pod 25° (výjimkou jsou řetězy pro rozřezávací pily s úhlem 10°).

Úhel záběru, úhel ostření a úhel horního ostří se během ostření mění. Tyto úhly mají rozhodující vliv na řezný výkon řetězu. Dbejte na dodržování předepsaných hodnot.

Na každém řezném článku před zubovým nožem je hloubkový doraz. Výškový rozdíl mezi horní hranou hloubkového dorazu a přední hranou hřbetu zubu je definován jako vzdálenost hloubkového dorazu.

Hloubka proniknutí horního nože do dřeva (tloušťka třísek), a tím i řezný výkon závisí na vzdálenosti omezovače hloubky. Vzdálenost omezovače hloubky se nastavuje v závislosti na rozteči řetězu a verzi. Normálně by měla být 0.5-0.8 mm, častěji 0.6 mm. Vysoké hodnoty způsobují vyšší tendenci řetězové pily ke zpětnému rázu, příliš velký záběr a vibrace řetězu. Nízké hodnoty mají za následek nedostatečný výkon. Protože se vzdálenost hloubkového dorazu při každém ostření pily zmenšuje v důsledku zkracování horní hrany zubu, je třeba hloubkový doraz také pravidelně pilovat. po 5. 10 krocích broušení řetězu.

Zařízení na broušení řetězů

Držák pilníku s kruhovým pilníkem má linii sečení, která umožňuje správné umístění vzhledem k řetězu. Umístěte držák pilníku na broušený zub podle jeho orientačních čar. Přitom je samotná deska opřena o horní hranu zubu a hloubkový doraz a pilník je umístěn pod řeznou hranou.

Použití držáku na broušení zajišťuje správné zarovnání pilníku se zubem. K dispozici jsou různé držáky pro různé rozteče řetězů. Správný držák pilníku v kombinaci se správným průměrem pilníku zajišťuje, že pilník vyčnívá nad zadní část zubu o 1/5 jeho průměru. K broušení pilových řetězů používejte pouze speciální pilníky.

Před ostřením řetězu motorové pily je vhodné zajistit lištu. Při broušení je třeba provést několik (2. 3) otáčivých pohybů, držák pilníku udržet v poloze a přitlačit pilník k broušené hraně. Na pilník nevyvíjejte příliš velký tlak, ale vždy jím pohybujte plynule a rozvážně. Pravidelně otáčejte pilník, aby nedocházelo k jednostrannému opotřebení. Stejným způsobem naostřete i všechny ostatní zuby. Nejlépe je nejprve nabrousit zuby v jednom směru, pak změnit polohu a totéž provést se zuby v druhém směru.

Při broušení všech zubů proveďte stejný počet pohybů pilníkem při stejném tlaku. Tím se dosáhne stejné délky zubů. Všechny nože by měly být stejně dlouhé. Různé délky zubů způsobují nerovnoměrný chod řetězu a praskání. Pokud jsou zuby nestejně dlouhé, měly by být všechny frézy opilovány na délku nejkratšího zubu.

Po několikanásobném naostření řezných zubů je třeba omezovač hloubky znovu nabrousit. Za tímto účelem se fréza upraví pomocí šablony tak, aby byl omezovač umístěn v drážce, a hrot vyčnívající z drážky se zbrousí plochým pilníkem.

Tyto sady s různým příslušenstvím jsou k dostání v mnoha obchodech s nářadím a prodávají se různé sady a jednotlivé pilníky.

Princip druhé sady na broušení řetězů řetězových pil je stejný jako u první sady, její konstrukce je však odlišná.

K ostření řezného zubu se používá také kulatý pilník a k ostření hloubkoměr. flat. K nastavení parametrů ostření nožů i dorazů se používá speciální šablona. V prvním případě se aplikuje na řetěz tak, aby zapadl do jeho drážek. Pilník položený na šabloně a vedený pod řeznou hranou spočívá na vodicích válečcích. Směr pohybu pilníku musí být rovnoběžný s bočními okraji šablony.

Při broušení omezovače se šablona přikládá tak, aby omezovač zapadl do štěrbiny, vedle které je napsáno SOFT (pro měkké dřevo) nebo HARD (pro tvrdé dřevo). Stejně jako u prvního přípravku se broušení provádí plynulými, rovnoměrnými zpětnými pohyby plochého pilníku.

stroje na broušení řetězů řetězových pil

STIHL nabízí dva ruční stroje. Stacionární FG 2 a mobilní FG 1 namontované přímo na tyči. Existují analogy méně známých firem, cenově srovnatelné s jednoduššími zařízeními popsanými výše.

Pracovní část těchto zařízení je konstrukčně podobná složené obloukové pile, do které se místo pilového kotouče vkládá dlouhý kulatý pilník. FG 1 a FG 2 řetěz nejen brousí, ale také narovnávají tím, že upravují délku horní hrany všech zubů na stejnou velikost. podél nejmenšího zubu, který se používá jako referenční zub. Důmyslný nastavovací mechanismus umožňuje nastavit všechny potřebné parametry. Proveďte 2-3 broušení a poté přejděte na další frézu se stejným nastavením jako u referenční frézy. Tím jsou zajištěny stejné parametry ostření pro všechny zuby. Při broušení omezovače se kulatý soubor změní na plochý.

Snadno použitelná elektrická bruska řetězů pro řetězové pily. Má systém nastavení, který umožňuje nastavit řetěz pod správným úhlem a přesně umístit ostří na ostří, které má být nabroušeno. Existují stroje, které při spouštění pilového kotouče na řetěz automaticky upínají svěrák.

Jak nabrousit řetěz motorové pily

Úhly broušení a konfigurace zubů

Jak již bylo zmíněno, daný produkt má poměrně složitou konfiguraci. Následují některé z vlastností moderních designů:

  • Výběr řetězu řetězové pily pro podélné řezání se provádí pro konkrétní model řetězové pily, protože konfigurace hodně závisí na výkonu a některých dalších věcech.
  • Pro podélné řezání je rozteč řezných destiček 0,325. Výsledkem je vysoká stabilita během provozu.
  • Tloušťka břitu může být 1,3 mm. K dispozici jsou také verze o tloušťce přibližně 1,1 mm, které se však obtížně brousí doma. Navíc malá tloušťka řezacího řetězu umožňuje řezat nepříliš silné větve.
  • Pozornost je věnována také výšce profilu, která se pohybuje mezi 0,625 a 0,762 mm. Pro domácí použití je vhodná nízkoprofilová verze. Tento index určuje pravděpodobnost vibrací v době řezání.

Úhel řezu řetězu řetězové pily do značné míry závisí na účelu nástroje, protože některé jsou vhodné pro příčné řezání, jiné pro řezání. Podélný odpor dřeva je velmi vysoký, takže hrany musí být velmi ostré. Doporučený úhel řezu je 6° až 12°. Různé úhly řezu se volí podle daného úkolu a několika dalších bodů.

Při práci nezapomínejte, že příliš malý úhel broušení vede k rychlému roztřepení ostří. Tento moment je nejdůležitější, pokud je výrobek vyroben z legovaných ocelí, např. 40KhGS.

Jak nabrousit řetěz řetězové pily

řetězové pily patří mezi nejoblíbenější nářadí mezi majiteli domů a zahrad. Tito pomocníci dělají svým majitelům radost, ale přijde čas, kdy se ostří pilového řetězu opotřebuje a je nutné ho nabrousit. Je třeba zdůraznit, že vhodné broušení řetězu je nezbytné.

Úhel ostření řetězu pro řetězovou pilu STIHL 180

Řetěz u pily STIHL MS 180 se brousí úplně stejně jako u jiných řetězových pil. nejsou zde žádné rozdíly. Jasnější prezentaci naleznete na fotografii níže od našeho mluvčího.

Zde se můžete podívat, jaký úhel se má zachovat v horizontální, vertikální a výškové části souboru.

Řetězové pily pro podélné použití s řetězovou pilou. Související příspěvky

Ani oblíbená pila STIHL není nesmrtelná: zuby řetězové pily se v určitém okamžiku opotřebují. tuto skutečnost lze snadno zjistit podle vzoru třísek, které se tvoří. Výsledkem tupého ostří je jemná tříska, protože ostří neřeže, ale drtí dřevo. Úsilí, které musí obsluha vynaložit, se přirozeně výrazně zvyšuje. Je čas nabrousit pilu. Jak to udělat správně. zvolte optimální techniku, nastavte správný úhel zubů a jak jej kontrolovat?

Vnější známky tupého ostří na zubu řetězové pily

Nezapomeňte, že zub řetězové pily má složité uspořádání (viz „zub řetězové pily“ na straně 54). Obr. 1), který závisí také na směru pohybu řetězu.

Má dva zuby: boční hranu, která je kolmá ke směru pohybu článků řetězu, a horní hranu, která svírá se směrem pohybu řetězu určitý úhel. Každý zub je navíc vybaven zarážkou, jejíž parametry určují výšku odřezků, které mají být odstraněny.

Protože hlavní řezná síla vychází z pracovního úhlu, úhel, pod kterým je nástroj nabroušen, určuje, jak velká část následné práce je vykonána.

Obrázek 1. Funkční části zubů řetězové pily a jejich vzhled

Před delším používáním řetězové pily je třeba ji zkontrolovat a provést zkušební řez:

  • Vizuálně zkontrolujte přítomnost nebo nepřítomnost zúžené oblasti kolem rohu zubu a poloměru ohybu, což jsou hlavní známky otupení (viz obr. Obrázek. 2).
  • Zkontrolujte přítlak, při kterém nástroj pracuje rovnoměrně a rychle, aby byl řez přesný. U ostrých zubů je počáteční moment proniknutí zubu do dřeva rychlý a bez velkého odporu materiálu.
  • Zkontrolujte, zda řetěz při řezání vibruje: pokud to cítíte, je třeba zuby nabrousit.
  • Zkontrolujte vzhled čelní plochy, která byla právě řezána (zejména pokud je nástroj používán k podélnému řezání). Pokud na řetězu zjistíte hrubé vrypy nebo promáčkliny, přebruste řetěz.

Úhly ostření a konfigurace zubů řetězové pily

Břit zubu je charakterizován následujícími parametry:

Kromě toho má každý model nářadí vlastní rozteč zubů, jejíž hodnota u domácích a poloprofesionálních modelů souvisí s výkonem řetězové pily a točivým momentem, který pohon vyvíjí.

Například pro podélné řezání se používá menší rozteč (např. 0,325 palce). Efektivita práce bude nižší, ale úsilí, které je třeba vynaložit, bude mnohem nižší.

Horní stupačky pro domácí řetězové pily se volí zřídka, zejména pro kácení stromů s velkým průměrem kmene. Výkon motoru by neměl překročit 2500 wattů.

tloušťka břitu je u většiny výrobců řetězových pil stejná, tj. 1,3 mm (existují i břity o tloušťce 1,1 mm, ale jednak je velmi obtížné je doma nabrousit, jednak jsou tyto břity velmi málo funkční: lze je použít pouze k řezání tenkých končetin).

Výška profilu řetězu může být 0,625 mm nebo 0,762 mm, přičemž ve většině případů se pro domácí elektrické nářadí používá nízký profil. Při ostření omezovačů je tento parametr velmi důležitý, protože se snižující se výškou nadlimitního řezu se zvyšují vibrace nástroje, přestože kvalita řezu je stále uspokojivá. Z tohoto důvodu se nedoporučuje snižovat výšku omezovače při broušení zubu.

Úhel řetězu řetězové pily závisí na tom, zda je pila určena pro příčné nebo podélné řezání. Protože odpor dřeva je při podélném řezání vždy výrazně vyšší, musí být hrana zubu velmi ostrá.

Doporučujeme úhel ostření 6°12° (pro srovnání až 25°30°, pokud dáváte přednost příčné pile). V prvním případě je samozřejmě nutné ostřit častěji a opatrněji, protože nepřípustně malý sklon zubu způsobuje při práci rychlé vyštípnutí pily.

To je důležité zejména u řetězových kroužků z konstrukčních legovaných ocelí, které obsahují křemík a mangan, např. 40CrNiGc nebo 35CrNiGcA.

Šablona pro broušení řetězu řetězové pily

Při pořizování řetězové pily je také výhodné mít speciální šablonu (viz kapitola „Speciální hroty“). obr. 3), s jejichž pomocí lze snadno stanovit optimální úhly zubů. Pomocí něj se kontrolují hodnoty zadních rohů horních a koncových listů a úhel náběžné hrany (je uveden v příručce výrobce a může se pohybovat mezi 65 80°).

Použití šablony je důležité zejména pro posouzení hodnoty úhlu zpětného vrhu horní lopatky. Tento úhel řetězu je jinak velmi obtížné určit, a přesto se musí pohybovat ve velmi omezeném rozmezí 50° až 60°.

Úhel řezu se měří měřením úhlu mezi horní řeznou hranou a přímkou kolmou na vedení řetězu.

Úhel řezu řetězu u řetězových pil lze měnit v závislosti na použití. S rostoucí tvrdostí dřeva musí být jeho hodnota nižší. Obecně se doporučuje optimální úhel 10° 12° pro podélný řez a 25° 30° pro příčný řez.

Obrázek 3. Vzhled šablony pro broušení zubů řetězové pily

nabrousit, řetěz, motorové, pily

Broušení lze provádět ručně pomocí kruhového pilníku o pracovním průměru 45 mm.5 mm nebo na stroji. V prvním případě je důležité mít správný nástroj vzhledem k broušenému zubu. Horní okraj pilníku je přibližně o pětinu vyšší než horní okraj zubu. Nástroj je kolmý k ose řetězu a svírá s horní hranou zubu úhel 25° až 30°

Jeden kulatý soubor nestačí. K broušení omezovače je zapotřebí plochý pilník a k čištění pracovního místa je zapotřebí pilovací hák.

Na trhu jsou k dispozici také speciální držáky, na kterých je naprogramován směr pohybu pilníku vzhledem k ose řetězu. Jak je vidět na obr. 4, držák lze namontovat na horní část zubu a opírá se o jeho horní okraj.

Protože výška držáku je přizpůsobena rozteči řetězu, je třeba ji zvolit podle modelu a značky řetězové pily.

Minimální nastavení potřebné k dosažení správného úhlu ostření řetězu ručně je znázorněno na obr. 5.

Obrázek 5. Ostřicí nástroj a sada nástrojů

Nejprve nabruste jeden směr zubu a poté druhý. Začněte mírným tlačením nástroje směrem od sebe a postupně zvyšujte zatížení. Při broušení se kulatý pilník pravidelně otáčí podél své osy.

Mechanizované broušení na stroji

Broušení na brusce je podstatně pohodlnější a nevyžaduje vysokou úroveň dovedností. Tyto stroje jsou elektricky poháněny a vybaveny speciálními brusnými kotouči.

Do domácí dílny se vyplatí pořídit kompaktní přístroje, které při skladování nezabírají mnoho místa a jsou vhodné pro rychlé a kvalitní broušení řetězových pil různých výrobců. Tyto stroje musí pracovat s pevným napájením 220 V, mít nízkou spotřebu energie (do 100 W) a musí být snadno montovatelné na řetěz.

Při výběru stroje byste měli věnovat pozornost následujícím vlastnostem:

  • Možnost řezání zubů s různou tloušťkou horní hrany a různou roztečí řetězu;
  • Možnost nastavení úhlu ostření v rámci výše uvedených limitů;
  • Vyměnitelné brusné kotouče;
  • konstantní šířka řezu.

Vnější známky tupého ostří zubu řetězové pily

Obnovení ostření podélných řetězů je obvykle nutné pouze po opotřebení, broušení je nutné jen zřídka. Proto je důležité vědět, jaké jsou příznaky toho, že je nutné provést broušení. Jednou z těchto zvláštností je následující:

  • Zub pilového kotouče se vyznačuje složitou konfigurací, takže pouhý vizuální pohled na něj neznamená závadu.
  • Stav zubů se kontroluje zkušebním řezáním. Pokud při práci s ním vibruje, znamená to, že je třeba jej nabrousit.
  • Stav řetězu pro podélné řezání lze také zjistit vizuální kontrolou třísek. Hrubé vrypy a promáčkliny také ukazují na nutnost servisu.
  • Při hodnocení stavu řetězu se bere v úvahu také přítlačná síla řetězové pily. Zpočátku proniká pilový kotouč do materiálu snadno, ale pokud je velmi opotřebovaný, musí se i na začátku použít síla.

Vizuální kontrola může také odhalit zaoblení a zúžené oblasti, které ukazují na opotřebení řetězu a další vady. To však může určit pouze odborník s rozsáhlými zkušenostmi s ostřením řetězových pil.

úhel ostření řetězu řetězové pily. Jak si vybrat ten správný?

Ani oblíbená pila STIHL není bezmezně spolehlivá: zuby řetězové pily se v určitém okamžiku opotřebují, což poznáte podle struktury hoblin, které vytvářejí. Tupé ostří vede k jemným třískám, protože ostří dřevo neřeže, ale drtí. Úsilí, které musí obsluha vynaložit, se přirozeně výrazně zvyšuje. Je čas nabrousit pilu. Jak správně brousit řetěz. výběr optimální technologie řezání, určení správného úhlu ostření a jeho kontrola?

Jak ostřit v různých podmínkách?

Jak již bylo řečeno, broušení řetězu pod konstantním úhlem je pro různé druhy dřeva neefektivní. Pouze naostřením řetězu pod správným úhlem lze dosáhnout optimálního řezného výkonu při minimální spotřebě paliva a minimální životnosti pily. Z tohoto důvodu vyvinulo mnoho seriózních výrobců, jako například STIHL, speciální nástroje, které umožňují broušení řetězu pod různými úhly k podélné rovině řetězu. Minimálně dvě polohy: pro měkké dřevo a pro tvrdé dřevo. Řetězy naostřené pro příčné řezání tvrdého dřeva se častěji používají pro podélné řezání, i když odborníci doporučují ještě ostřejší úhel.

Je důležité si uvědomit, že u elektrických řetězových pil není rozdíl v ostření, pouze řetěz má jiný pohon.

Pro práci s tvrdým dřevem

Očekává se, že řezání tvrdého dřeva bude obtížnější. Proto se mu říká tvrdé dřevo. Mezi listnaté stromy patří například jasan, buk, bříza, jilm, javor, dub a líska.

Pro úspěšné řezání těchto druhů dřeva by úhel ostření neměl přesáhnout 25°. Na první pohled se může zdát, že se tím snižuje výkon, ale právě pod tímto úhlem může pila pracovat optimálně. Je samozřejmě možné řezat pod větším úhlem, ale motor by se musel vytáčet, což by vedlo ke zvýšení spotřeby paliva a přetížení agregátů a součástí pily, jakož i rukou a zad piláře. Správně nabroušený řetěz bude při práci produkovat hrubé, čtvercově řezané piliny.

Tento úhel ostření se často používá pro podélné řezání všech druhů dřeva. Některé pily STIHL jsou dodávány s vodicí lištou pro ostření řetězu se dvěma lištami pro nastavení úhlu, pod kterým má kotouč běžet.

Pro měkké dřevo

Za měkké dřeviny se obecně považují jehličnany (jedle, modřín, borovice, jedle, cedr) a některé listnáče (olše, lípa, osika, topol černý, topol balzámový, vrba).

Pokud je u těchto druhů dřeva nutný příčný řez, měli byste použít řetěz s úhlem ostření přibližně 35°. To umožňuje optimální využití výkonu motoru. Řez je rovný a třísky jsou hrubé, obdélníkového tvaru.

Pro podélné řezání měkkého dřeva je lepší použít řetěz s 25° ostřím. Vlákna nejsou rozložena rovnoměrně a zóny s nízkou hustotou se mohou střídat se zónami s vysokou hustotou, což vyžaduje zvýšené otáčky motoru pily.

Při velkém úhlu ostření může dojít k příliš prudkému trhnutí celého mechanismu a následnému přehřátí motoru a nadměrné spotřebě paliva.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS