Jak vyrobit stojan na vrtačku vlastníma rukama

Stojan na cvičení

K výrobě domácího stojanu na vrtačku potřebujete podrobný výkres. Je velmi snadné najít vhodnou variantu na internetu. Po dokončení se můžete pustit do práce. Je třeba vytvořit rám, známý také jako podpěra. Jedná se o základní prvek konstrukce. Za tímto účelem se z plechu nebo desky vyřízne deska. Doporučené rozměry: 600×600 mm pro dřevo nebo dřevotřískové/dřevovláknité desky, 500×500 mm pro kov. Tabulku lze podle potřeby rozšířit.

Pak vyrobte stojan na stativ. Podstavec může být vyroben také ze dřeva nebo kovu. Rozměry by měly být zvoleny podle požadovaných vlastností a fyzické velikosti elektrické vrtačky. K rámu se připevní podpěra a na ni se přišroubuje základna stativu. Výslednou jednotku bude třeba vyztužit konzolami. Kolejnice jsou k tomuto podkladu přišroubovány nebo přivařeny (v závislosti na materiálu).

Poté se vyrobí vozík, který se přímo připevní ke dvěma vodicím lištám. Elektrickou vrtačku lze k vozíku připevnit několika způsoby: pomocí kovových trubkových svorek nebo pomocí podložky. Nejjednodušší je použít svorky. Bezpečně upevňují vrtačku a v případě potřeby je lze snadno odstranit.

Závěrečnou fází práce je konstrukce pohybového mechanismu. Můžete si vybrat, zda chcete vratný mechanismus namontovat přímo na knoflík, nebo jej umístit do drážek vozíku. V prvním případě musí být páková rukojeť umístěna mezi deskami přišroubovanými k hlavnímu rámu. Při druhém způsobu jsou boční desky namontovány kolmo ke skluzu a pružiny jsou umístěny v drážkách vedení.

V obou případech je třeba zvolit tuhost a velikost pružin tak, aby při stisknutí páky nekladly nadměrný odpor, vozík mohl klesnout až k lůžku a po zastavení tlaku na páku se mohl vrátit do původní polohy (a udržet ji).

Abyste mohli vrtat pod libovolným úhlem, můžete svůj ruční stojan na vrtačku vybavit otočným mechanismem. Uvědomte si, že tento mechanismus může zvýšit celkovou vůli a snížit celkovou spolehlivost konstrukce.

Základna zařízení

Vrtné lůžko je vyrobeno z kovu (tloušťka 10 mm) nebo ze dřeva (tloušťka nad 20 mm). Pevnost postele, kterou použijete jako základnu, závisí na síle vrtačky. Rozměry vrtacího stojanu závisí na konkrétních pracích, které se mají na stroji provádět. Při výběru rozměrů rámů vám mohou pomoci následující tipy:

Kovová základna je silná deska s přivařenými rohy

Základna z kovového nebo dřevěného plechu je velmi jednoduchá konstrukce. Sloupek je umístěn vertikálně na horní části světelné jednotky a je zajištěn speciální podpěrou, která jej udržuje ve stabilní poloze. Tyto komponenty mohou být vzájemně spojeny šroubovými spoji.

Výroba stojanu pro vrtačku vlastníma rukama: pokyny, výkresy, video

Vrtání je jednou z nejoblíbenějších metod rychlého získání otvoru různých průměrů. Tento proces umožňuje vytvořit nový otvor v pevném materiálu (dřevo nebo kov) nebo zvětšit průměr stávajícího otvoru (vystružování).

vyrobit, stojan, vrtačku, vlastníma

Použití vrtacího stojanu pomáhá zlepšit proces a urychlit výsledek. Profesionální nástroje jsou drahé, levnější jsou vyhozené peníze, protože mají značnou vůli, která dává nepřesné výsledky při vrtání.

Ručně vyrobený stojan na vrtačku

Mnoho řemeslníků, kteří se specializují na stavební a renovační práce, používá vrtací podpěry. Díky tomu je možné mít zařízení podobné stroji, což zjednodušuje a zpříjemňuje proces vrtání. Kromě toho lze obrobky obrábět rychleji. Podívejte se na tyto výhody. Postačí, když vrtačku postavíte vlastníma rukama.

Pokyny pro výrobu

Stejným způsobem lze sestavit v podstatě jakýkoli stojan na vrtačku. Po výběru rámu a případném připevnění rohů se k němu připevní podpěra pro sloupky. Dalším krokem je připojení samotného stojanu k základové desce pomocí šroubových spojů. Každou vodicí dráhu je pak třeba připevnit ke sloupkům, a to pohodlně pomocí nábytkových spojovacích prvků. Je důležité zmínit, že vodítka nesmí mít boční vůli.

V dalším kroku je na pohyblivý prvek namontován vozík, na kterém je umístěn držák samotného vrtáku.

Rozměry vozíku závisí na velikosti vrtáku. Vrtací jednotku můžete upevnit dvěma způsoby. Za prvé to mohou být svorky, které projdou speciálně vyvrtanými otvory ve vozíku. Musí být velmi pevně utaženy, aby se zajistilo bezpečné uchycení.

Za druhé je zařízení upevněno speciálním držákem.

Obvykle se vyrábí z dřevěné desky, která je připevněna k základnímu vozíku pod úhlem devadesáti stupňů a zajištěna kovovými konzolami. V samotném bloku musí být zhotoven kruhový výřez pro vrták o půl milimetru menší, než je průměr vrtáku, a drážka pro upevnění vrtáku v otvoru. Otvor se vytvoří buď pomocí válcové trysky, nebo podle jednoduchého návodu. Nejprve změřte průměr vrtáku a nakreslete kruh na dřevěnou desku. Poté se po vnitřním obvodu udělá několik otvorů. Mezery mezi menšími otvory se vyříznou pilníkem nebo speciálním nástrojem a hotový otvor se opiluje.

Aby se vrtačka pohybovala nahoru a dolů, je třeba vyrobit další důležitou konstrukci, kterou je rukojeť, jež spouští pohyb vozíku, a pružina, která jej resetuje.

Ten může být buď připevněn k řídítkům, nebo umístěn samostatně ve spodní části vozíku pomocí speciálních otvorů. V druhém případě se po stisknutí páky vozík s pevným zařízením pohybuje směrem dolů a obrobek se odpovídajícím způsobem vrtá. V této době pružiny ukládají energii a po uvolnění řídítek se vozík vrátí do horní polohy.

Konstrukce a hlavní prvky stojanu

Základem konstrukce podpěry je bez ohledu na použitý materiál základní rám. Vrták je držen na místě vozíkem, který se pohybuje po kluzných drahách. Mechanismus se ovládá klikou. Pro přesnější práci je stroj vybaven mechanickým hloubkovým dorazem s milimetrovou stupnicí.

vyrobit, stojan, vrtačku, vlastníma

Základní desku s T-drážkami určenou k upínání obrobků lze doplnit svěrákem. To umožňuje zvětšit velikost sloupků. Nastavitelný převis pro větší bezpečnost při práci s velkými díly.

Důležité! Pokud chcete opakovaně provádět stejnou operaci, je užitečný pružinový mechanismus, který umožňuje plynulý návrat jádrového vrtáku do výchozího bodu, aniž by obsluha musela vynaložit další sílu.

Montáž vrtacího stojanu

Po výběru požadovaného výkresu a přípravě potřebných materiálů můžete začít pracovat. Základní stroj se skládá ze 4 základních prvků

  • Stojan. Zajišťuje stabilitu stroje.
  • Podpora. Skládá se ze svislé vodicí lišty a posuvného vozíku s vrtákem.
  • Rukojeť. Tato součást zajišťuje plynulý chod vozíku. Není to nezbytné, ale výrazně to zjednodušuje vrtání.
  • Další díly. Montážní díly pro zvýšení funkčnosti stroje. Např. vratný mechanismus nebo vrtací úhelníky.

Stojan

Základna je důležitou součástí konstrukce, protože zajišťuje stabilitu kůlu během provozu. Použijte kovovou desku o tloušťce větší než 10 mm nebo dřevěnou desku o tloušťce 20 mm. Tloušťka se může lišit v závislosti na zatížení nebo použitých materiálech. Čím vyšší je hmotnost sloupků, tím pevnější je základna.

Pozor! Stojan je vyroben z improvizovaných materiálů. Hlavním požadavkem je, aby základna byla stabilní a byla schopna unést hmotnost konstrukce s nářadím.

Stojan

Centrální prvek stroje, který umožňuje plynulý pohyb vrtáku ve svislé rovině. Pohyb vozíku usnadňují nábytkové kolejnice. Samotný vozík je umístěn buď před stojanem, nebo mezi dvěma rovnoběžnými tyčemi. Ta minimalizuje vůle a zvyšuje stabilitu.

Návod krok za krokem na výrobu stojanu s kočárkem uprostřed:

  • Pro výrobu vozíku vezměte dřevěnou tyč 300x90x45 mm, přišroubovanou na okrajích nábytkových kolejnic.
  • Svislé vzpěry jsou vyrobeny ze dvou tyčí o výšce 600 mm, šířce 90 mm a tloušťce 45 mm. Umístěte na něj druhou část nábytkové lišty. Zrcadlově otočte protější kus dřeva.
  • Spojte posuvné prvky a zkontrolujte, zda je jejich chod hladký. Svislé nosné trámy spojte kusem dřeva. Tím se zvýší pevnost a odstraní se vůle.
  • Položte stroj na bok a přišroubujte základní desku. Aby byl stojan pevnější, vložíte do jeho zadní části podpěru, která bude pevně držet části stroje na místě. Zkontrolujte, zda jsou všechny úhly rovné.
  • Držák vrtačky je vyroben ze dřeva o rozměrech 200x90x20 mm a plastové rukojeti nástroje. Na jednom konci udělejte otvor o průměru kolébky a přišroubujte ji. Tím je zajištěno řádné upevnění vrtáku.
  • Přišroubujte držák vrtáku ke spodní části skluzavky pomocí samořezných šroubů. Aby se klouby během provozu neuvolnily, je mezi díly vložena spojovací tyč.
  • Pro snadnější instalaci může řemeslník nainstalovat polici. Do tyče 50×50 mm a dřevěného prkénka vyvrtejte průchozí otvor v tloušťce závitové tyče. Do otvoru se vloží nábytkové kování. Přišroubujte základnu police k tyči, protáhněte čep a zajistěte jej maticí. Na opačné straně stroje se čep prostrčí otvorem v tyči a zajistí se křídlovou maticí a plochou podložkou.
  • Pro snadné použití je v zadní části stroje nainstalován pružinový vratný mechanismus. Do horní části stojanu a držáku se našroubuje hák se závitem a napne se pružina.

Pozor! Minimální vybavení je pro použití stroje dostačující. Řemeslník nasadí vrtačku s vrtákem dolů a upevní ji k rukojeti. Spusťte stroj a vyvrtejte požadovaný otvor.

Video ukazuje, jak stroj sestavit:

rukojeť

Aby bylo používání vertikutátoru pohodlnější a příjemnější, je stroj doplněn rukojetí. Páka pomáhá spouštět vozík s minimálním úsilím. Výsledkem je mimořádně přesné vrtání.

  • Pro vytvoření rukojeti vezměte 2 dřevěné tyče 450x30x15 mm a 204x30x15 mm, vyvrtejte otvory podle schématu.
  • Odměřte 270 mm od horní části svislé vodicí lišty a vyvrtejte průchozí otvor. Dlouhá tyč a vodicí lišta jsou spojeny šroubem M6x80 a odděleny maticí M6. Zajistěte šroub dvojitou maticí.
  • Krátký díl sešroubujte pomocí páky a držáku vrtáku.

Pozor! Pro snadnější spojení a plynulejší pohyb nasaďte ložiska.

Po dokončení montáže zbruste dřevěné prvky smirkovým papírem. Odstraňte případné otřepy a vyhlaďte traumatické úhly.

Stojan na vrtačku vlastníma rukama

Ručně vyrobený stojan na vrtačku, zde je fotografie a podrobný popis, jak vyrobit stojan na vrtačku.

Už dlouho jsem si chtěl vyrobit stojan na vrtačku a konečně se mi dostal do rukou. V garáži jsem našel kanál 120, pásek 20 x 4 mm a profilovou trubku 40 x 40 x 2 mm.

Nejprve svařil základnu pro budoucí stroj.

Výška sloupce se ukázalo, že 500 mm, velikost trubky a pásu vzal tyto, protože byly nalezeny v zásuvce 201 ložiska jejich šířka je přesně 10 mm Pak začal dělat vozík, železo na vozíku, také, všichni byli po ruce, dokupriy pouze 5 ložiska, čep M12 a podložky, respektive matice a podložky M12. Pouzdra vyrobil jeden můj známý soustružník.

Zvedání a spouštění se provádělo pomocí lanového pohonu, zdálo se mi to nejrychlejší, ale ani při testech to neselhalo, vrtačka 750 W odvádí skvělou práci.

Fotografie ukazuje napínací mechanismus.

Rukojeť byla vyrobena z 10mm tyče a matice M12.

Nejdřív jsem na něj nechtěl dávat pružiny, ale pak jsem se rozhodl, že to bude pohodlnější. Nejdřív jsem dal jeden dozadu, ale neměl dost síly na to, aby zvedl takovou váhu. Přemýšlel o tom, jak umístit dvě věci přišel do schématu, ve středu sloupce šroubu M8x200 s přivařeny na hlavě prodloužené matice. Šroub M8 je dostatečný, navíc s ním můžete nastavit napětí, protože je z vnější strany pouze polovina. Výsledkem je docela úspěšný stojan na vrtačku vlastní výroby, ještě musím vyrobit svěrák.

Zpětný mechanismus

Zpětný mechanismus je hlavním ovládacím zařízením stroje. Reguluje chod vozíku a odpovídá za jeho návrat do výchozí polohy. Skládá se ze dvou částí: pružiny a rukojeti. Existují dva způsoby, jak takový mechanismus vytvořit.

První způsob spočívá v použití dvojice pružin pod vozíkem. Tyto pružiny jsou upevněny v drážkách a rukojeť je připevněna na čelní straně základny.

wolfcraft stojan na vrtačku (číslo zboží 3406000)

Stojan na vrtačku s vlastními výkresy rukou

V druhém případě je pružina připevněna v blízkosti řídítek. Na obou koncích stroje jsou připevněny kovové desky (dvě na každé straně). Do obou předních desek udělejte otvory a vložte do nich kolík o průměru jednoho centimetru. Může být vyroben z obyčejného šroubu. Pružina je umístěna mezi druhým párem desek a zajištěna kolíky na rukojeti. Aby konstrukce správně fungovala, je ve spoji mezi čepem a pružinou vytvořena drážka.

V obou případech funguje systém stejně. Po stisknutí ovládací rukojeti se stlačí pružiny a nástroj se nakloní. Po uvolnění rukojeti se pružiny napnou a vrátí pilu do původní polohy.

Výroba dřevěného stroje: pokyny s fotografií krok za krokem

Nejjednodušší je vyrobit stroj ze dřeva. Nevýhodou konstrukce je slabá pevnost materiálu. Dřevo se vlivem kolísání vlhkosti deformuje. Stojan časem povolí. Dřevěnou vrtačku používejte nejlépe pouze pro svislé otvory.

Postup montáže dřevěné konstrukce je následující:

  • Pro základnu potřebujete desku. Překližka je vyrobena z kulatiny o tloušťce 20 mm. Překližka může být přišita na horní stranu, aby se vytvořila dokonale rovná pracovní plocha. Velikost desky se volí individuálně. Pokud je stroj určen pouze pro vertikální vrtání, postačí lůžko o rozměrech 50×50 cm. Pro frézování a vrtání pod úhlem zvětšete rozměry desky na 100×50 cm.
  • Na posteli musí být svisle umístěna podpěra o šířce 20 cm. Jeho výška závisí na rozměrech vrtáku. Pro stojany obvykle stačí 50-70 cm dlouhé prkno. Připevněte obrobek k boku základny nebo k samotné desce. V druhém případě vyztužte sloupky podpěrou.
  • Vyrobte si z desky vagónky. Délka desky se pohybuje mezi 50 a 70 cm, ale obecně je přizpůsobena modelu vrtačky. Na zadní straně vozíku a na přední straně sloupků jsou namontovány teleskopické nábytkové lišty, které slouží jako přepravní mechanismus.
  • Pro pevné upevnění vrtáku je lepší vyrobit blok. Jednotka se skládá z kusu desky kolmé k vozíku s ocelovými úhelníky. Vezměte si čtvercový kus desky pro blok. Uprostřed nakreslete kruh. Jeho průměr by měl být o 0,5 mm menší než tloušťka přední části vrtáku.
  • Kruh je vyřezán skládačkou. Dokonalé hladkosti zásuvky dosáhnete pomocí kulatého pilníku. Připevněte hotový blok k vozíku. Vytvořte vpředu zářez a namontujte šroubovou svorku.

Rozšiřte vozík s botou na sloupky tak, že je spojíte s prvky nábytkových kolejnic. Nyní je třeba vyrobit ovládací knoflík, ale o tom až později.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS