Osobní ochranné prostředky při práci s úhlovou bruskou

Bezpečná práce s úhlovou bruskou

Před zahájením práce

Ochranný plášť a ochranné brýle. Povinná opatření pro bezpečné pracovní podmínky. Dvě nejdůležitější pravidla, která je třeba důsledně dodržovat, jsou tato. Úhlovou brusku nepoužívejte bez kukly a ochranných brýlí. Jiskry, brusné částice, kovové úlomky a vodní kámen. Nevyhnutelní společníci při práci s úhlovou bruskou. Jejich vniknutí do oka by mohlo způsobit zranění.

Brýle nebo maska, která je nahrazuje, by měly být uzavřeného typu. Jiskry a střepy se pohybují složitou dráhou a mohou vletět za ochranné brýle nebo obličejový štít, pokud jsou otevřené ze strany. Je dobré nosit obličejovou masku s ochrannou síťkou, protože náraz brusného kotouče může být tak silný, že nezpevněná obličejová maska nemusí náraz přežít.

uhlová bruska a co vše umí. názorná ukázka.

Bezpečnostní kryt je první překážkou mezi obsluhou a vysokorychlostním rotujícím kolem. Rozbití posledně jmenovaného. je poměrně běžná. Mnoho lidí, kteří více či méně pravidelně používají úhlovou brusku, se s ní alespoň jednou setkalo. K většině zlomů dochází, když se brusný kotouč zachytí (zasekne) v drážce.

Kryt je namontován tak, aby na obsluhu nevrhal jiskry ani střepiny. Následující obrázky jasně ukazují, jak ochranný kryt chrání obsluhu v případě, že se kolo při otáčení zlomí. Je zřetelně vidět, že sektor, ve kterém se šíří odletující třísky, je vymezen otvorem v krytu.

Na konci článku je video s tímto experimentem.

Plášť musí být upevněn tak, aby se nemohl samovolně kroutit. Jakkoli může být kryt během používání někdy nepohodlný, nesmí být z nářadí sejmut. V opačném případě se na provozovatele nevztahují nejnepříjemnější důsledky.

Ostatní osobní ochranné prostředky. Kromě ochranných brýlí jsou pro osobní ochranu při práci s úhlovou bruskou nutné také rukavice a ochranné brýle. Ruce jsou v bezprostřední blízkosti rotujícího kotouče a musí být chráněny před jiskrami, brusnými částicemi a kovovými úlomky. K ochraně rukou je nejlepší používat silné kožené rukavice, bavlněné rukavice před jiskrami neochrání.

Pokud má být kamenný materiál broušen bez použití odsávacího zařízení, doporučuje se použít masku proti prachu nebo respirátor.

Oblečení musí být volné a dobře zastrčené. Viklavé díly lze dotáhnout pomocí otočného kolečka.

Odnímatelný nástroj

Na úhlovou brusku nenasazujte větší brusné kotouče, než pro které je úhlová bruska určena. Malé úhlové brusky mají vyšší otáčky než velké úhlové brusky. Kola s velkým průměrem (nová i použitá a se zmenšeným průměrem) nemusí vydržet vysoké rychlosti a zborcení. To je o to nebezpečnější, že pro umístění velkého kruhu je nutné odstranit bezpečnostní kryt. Příliš vysoké zatížení způsobené otáčením velkého kola navíc vede ke zvýšenému opotřebení ložisek a snižuje životnost nástroje.

Na úhlovou brusku nenasazujte větší brusné kotouče, než pro které je určena.

Nesmí se používat poškozené kotouče: prasklé, naštípnuté, s důlky, nekulaté nebo ploché. To může mít za následek zpětný zážeh a úplné rozbití kotoučové pily, což může způsobit nebezpečnou situaci.

Jedním z nejdůležitějších bezpečnostních požadavků při práci s úhlovou bruskou je. V úhlové brusce nepoužívejte pilové kotouče na dřevo. Vzhledem k extrémnímu nebezpečí je třeba se tomu bezpodmínečně vyhnout. Historie používání úhlových brusek je plná tragických nehod způsobených nasazením pilových kotoučů na dřevo.

Je to proto, že dřevo. dřevo není homogenní a má suky, které mohou způsobit zpětný ráz. Mohou tam být také hřebíky. Úhlová bruska má navíc velmi vysoké otáčky a pilový kotouč se rychle otupí.

Po nastavení nástroje zkontrolujte, zda úhlová bruska běží na volnoběh při maximálních otáčkách alespoň 1 minutu. Kolo by se mělo volně otáčet, aniž by se dotýkalo ochranného krytu, a vibrace by neměly být větší než normální.

Upevnění obrobků určených k obrábění

Při polohování obrobku je třeba se vyvarovat ohýbání obrobku v oblasti záběru, zejména pokud by tím došlo k omezení záběru. Pak je téměř nevyhnutelné, že se pilový kotouč v řezu zasekne a způsobí zpětný ráz. Správně umístěné obrobky musí mít zarážky v oblasti zářezu a na okrajích.

Operace

Úhlovou brusku je třeba držet pevně oběma rukama. Jedná se o základní požadavek, který musí být dodržen za všech okolností. Pokud je nástroj držen dostatečně pevně, nedojde ani při zpětném rázu k jeho přílišnému pohybu nebo uvolnění.

Je důležité, aby poloha těla byla stabilní, bez možnosti narušení rovnováhy.

Přívodní kabel musí být veden mimo rotující kotouč. Jinak by mohlo dojít k pořezání nebo zachycení brusného kotouče o kotouč. Obojí vytváří nebezpečnou situaci. zkrat a náhlé zastavení kotouče a posunutí nástroje.

Napájecí kabel musí být za provozu mimo dosah úhlové brusky

Úhlovou brusku nepouštějte, dokud se brusný kotouč zcela nezastaví. zabránit zachycení otáčejícího se kola o jiné předměty nebo opěrný povrch.

Při přechodu z jedné pracovní stanice na druhou nástroj vypněte. Rotující kotouč může zachytit oděv nebo cizí předměty.

Pokud dojde během provozu k přerušení napájení, musí být úhlová bruska vypnuta, aby se zabránilo nekontrolovanému opětovnému spuštění po obnovení napájení.

Řezné a brusné kotouče se během používání extrémně zahřívají a neměli byste se jich dotýkat, dokud nevychladnou.

Všichni kolemjdoucí musí dodržovat bezpečnou vzdálenost od pracovního prostoru. aby odletující jiskry a abrazivní částice. a v případě nehody odštípnutí brusného kotouče. jim nedokázaly ublížit.

Řezání úhlovou bruskou. Kotouč se musí dostat do kontaktu s materiálem při plných otáčkách vřetena, jinak by se mohl zaseknout.

Výrobci pil důrazně doporučují řezat tak, aby směr otáčení kotouče a nástroje byl shodný. Tím se zabrání nekontrolovanému vyjíždění brusného kotouče z drážky.

Je to pravděpodobně bezpečnostní požadavek, který uživatelé nejčastěji porušují. Důvodem je, že tímto způsobem tryska jiskry vylétávající zpod disku zakryje značení, což znemožňuje pohánět disk žací šňůrou. Proto mnoho uživatelů záměrně porušuje bezpečnostní předpisy tím, že řeže v opačném směru, než se otáčí kolo. Jiskry tak nezakryjí značení a vy můžete řezat přesněji. Správná činnost úhlové brusky však vyžaduje, aby byl nástroj veden tak, aby se směr pohybu shodoval se směrem otáčení kotouče.

osobní, ochranné, prostředky, práci, úhlovou, bruskou

Při řezání je důležité zajistit správnou polohu úhlové brusky. Pilový kotouč musí být veden kolem obsluhy, nikoli proti ní. Když se kolo zasekne, reaktivní pohyb nástroje se také rozběhne do strany.

Ochranný kryt musí být umístěn mezi brusným kotoučem a obsluhou. Teprve pak poskytuje spolehlivou ochranu.

Při řezání nevyvíjejte na úhlovou brusku nadměrný tlak. Nechte nástroj, aby provedl řez „sám“. Přetížení způsobuje naklánění kola a riziko jeho zaseknutí při zpětném posuvu. Úkolem obsluhy je korigovat činnost stroje tím, že v případě potřeby lehce zatlačí na elektrické nářadí.

Při řezání profilů musí řez začínat v nejmenším průřezu.

Nepracujte s nástrojem, pokud je kotouč v zářezu.

Broušení úhlovou bruskou. Nesmí se používat příliš tenké brusné kotouče. Nebrousit stranou řezného kotouče, která není vhodná pro danou práci. Kola nejsou konstruována na vysoké boční síly a mohla by se zlomit. Broušení se musí provádět tak, aby okraj kotouče svíral s rovinou broušení úhel 15 až 40 stupňů. Pohybujte nástrojem dopředu a dozadu mírným tlakem. Při použití nového kotouče nepracujte s nástrojem ve směru (B), jinak by se zařízl do obrobku. Jakmile je okraj kotouče zaoblený, lze jej použít ve směru (A) i (B).

Řezání úhlovou bruskou na beton, dlaždice, kámen. Beton, dlaždice nebo kámen je třeba řezat speciálními kotouči určenými pro tyto materiály. Při řezání těchto materiálů vzniká velké množství prachu, který je zdraví škodlivý. Pokosové frézy mají uzavřenější ochranný kryt s vývodem pro vysavač k odstranění prachu.

Provizorní kryt pro úhlovou brusku s konektorem pro vysavač

Pokud nelze zajistit odsávání prachu, je nutné použít masku proti prachu s filtrem P2. Prach lze také potlačit nasměrováním vody na řezaný materiál, větráním místnosti.

Buďte obzvláště opatrní při provádění řezů stěn, ve kterých se mohou nacházet různá potrubí, elektrické kabely a armatury. Pokud do nich disk narazí, může dojít ke zpětnému zážehu. Poškození elektrických kabelů může způsobit zkrat; náhodné přeříznutí plynového potrubí může vést k výbuchu. Před zahájením prací v neznámých oblastech je třeba zkontrolovat, zda se v nich nevyskytují známky komunikace.

Obrácený dopad. Hlavním nebezpečím při práci s úhlovou bruskou je zpětný ráz. prudký a náhlý zpětný ráz nástroje v důsledku zaseknutí rotujícího kotouče v obrobku. To často vede ke zlomení brusného kotouče.

V důsledku fyzikálních zákonů je reaktivní pohyb nástroje v opačném směru než otáčení kotouče. Zpětný náraz je obvykle důsledkem chyby obsluhy. Existují určitá preventivní opatření, která pomáhají zabránit jejímu vzniku nebo předejít závažným následkům, pokud k ní přesto dojde:

  • Držte nástroj pevně oběma rukama. Musí být použity standardní rukojeti.
  • Tělo musí být ve stabilní poloze. To pomáhá působit proti zpětné rázové síle.
  • Stůjte mimo oblast, kde se má nástroj při zpětném nárazu pohybovat. Pokud je řezný kotouč poháněn směrem od vás, může se elektrické nářadí v případě zpětného nárazu odrazit přímo na obsluhu.
  • Při práci v rozích a na ostrých hranách je třeba dbát zvýšené opatrnosti a připravit se na možnost vyhození nástroje. Ke zpětnému rázu dochází zejména po dokončení řezu, kdy je odříznut poslední překlad oddělující jednotlivé části obrobku. V tomto případě se doporučuje, abyste před dokončením řezu odstranili brusný kotouč a opatrně odřízli druhou stranu můstku, abyste se vyhnuli riziku bodnutí.
  • Pokud se zasekne, uvolněte nástroj a vyjměte jej z řezu.

Zvláštní bezpečnostní požadavky. Návod k použití úhlové brusky obsahuje řadu požadavků, které sice nejsou vždy relevantní pro samotné řezání a broušení, jsou však velmi důležité.

V blízkosti pracovního prostoru se nesmí nacházet žádné hořlavé kapaliny nebo plyny, hořlavé materiály, jako je palivo, ředidla, hadry apod.п.

Materiály a výrobky, které mohou být poškozeny jiskrami a stříkající vodou, zejména plasty a obyčejné sklo, které po zásahu jiskrou zanechávají nesmazatelné stopy, by měly být odstraněny. Pokud je nelze odstranit, je třeba je zakrýt vhodným materiálem (např. mokrým hadrem).

Při použití úhlové brusky ve vlhkých nebo mokrých prostorách nebo venku při vysoké vlhkosti musí být připojena k bezpečnostnímu zařízení, aby se zabránilo úrazu elektrickým proudem.

Nepovolané osoby by neměly úhlovou brusku používat, pokud si nejsou jisty, že jsou k tomu bezpečně kvalifikovány. Do blízkosti úhlové brusky se nesmí dostat ani děti.

Ochrana očí při práci s úhlovou bruskou

Prvním bezpečnostním požadavkem při práci s úhlovou bruskou je ochrana očí a dýchacích cest. Při řezání nebo broušení úhlovou bruskou odlétává z kotouče velké množství prachu a třísek, což představuje značné riziko poranění očí. V tomto článku vysvětlíme speciální ochranné brýle pro použití s úhlovými bruskami, jejich technické vlastnosti a rozdíly mezi nimi.

Prach, úlomky, třísky a jiné malé částice. nejsou jediným nebezpečím pro oči při práci s úhlovou bruskou. Při řezání kovu mohou zpod elektrického nářadí vylétávat jiskry, které mohou způsobit popálení rohovky a sliznice oka. Proto je třeba při výběru ochranných brýlí zohlednit všechna možná rizika, nejen mechanické poškození.

Klasické ochranné brýle pro úhlové brusky se skládají ze tří částí: čirého zorníku, který zakrývá oči, ale nebrání výhledu, těsnění (zabraňujícího vniknutí částic mezerami) a ochrany očí, kterou může zajišťovat silný gumový pásek, řemínek nebo držák.

Moderní ochranné brýle mohou být vybaveny větracími otvory, které zabraňují zamlžování, a také různými typy těsnění a obložení. Nejlepší a nejběžnější varianta kvalitního skla. triplex. Tento materiál je odolný proti nárazu, poškrábání a jinému mechanickému poškození a má příznivou cenu. Polykarbonát a plast. levnější verze, které mají rovněž vynikající ochranné vlastnosti a bariéru zabraňující poškození očí při práci s úhlovou bruskou a dalším elektrickým nářadím.

Některé verze ochranných brýlí jsou vybaveny dalšími příměsemi minerálních a jiných anorganických materiálů. Tyto ochranné brýle chrání také před ultrafialovým zářením a oslněním.

Pokud si nejste jisti výběrem nebo máte pochybnosti, naši odborníci vám zdarma poradí v jakékoli záležitosti týkající se našich nabídek

Vždy se můžete informovat telefonicky:

Všední dny: 9:00-22:00 Víkendy: 9:00-18:00

Tento informační zdroj není veřejnou nabídkou. Další informace o dostupnosti a cenách získáte telefonicky. Výrobci si vyhrazují právo na změnu specifikací a vzhledu bez předchozího upozornění.

Ochranné brýle a další bezpečnostní vybavení při práci s úhlovou bruskou

Každá úhlová bruska má vyšší bezpečnostní požadavky. Zejména při řezání kovů a jiných tvrdých materiálů.

Úhlová bruska neboli úhlová bruska je nejnebezpečnějším elektrickým nářadím, jaké si lze představit, a při práci s ní je třeba přísně dodržovat bezpečnostní opatření. Při používání úhlové brusky v rozporu s návodem k použití se mohou zranit i zkušení profesionálové.

Co je lepší s ochrannými brýlemi nebo obličejovými štíty

Kromě ochranných brýlí jsou nejlepší ochranou při práci s úhlovými bruskami ochranné masky (průhledné obličejové štíty), které chrání nejen oči, ale i celý obličej až po bradu a uši. Tento typ individuálních ochranných prostředků má řadu nesporných výhod, z nichž nejdůležitější je úplná ochrana obličeje před odletujícími částicemi. To je důležité zejména při práci s úhlovou bruskou v omezených prostorách, kde se kovové a brusné částice odrážejí a dopadají na čelní plochu z různých směrů. Další pozitivní vlastností obličejových štítů je téměř úplná absence optických zkreslení, která jsou více či méně charakteristická pro všechny ochranné brýle. Proto mnoho lidí dává přednost tomuto typu ochrany při dlouhodobé práci s úhlovou bruskou.

Mezi nevýhody či spíše omezení používání obličejových štítů patří volné pronikání prachu a výparů pod nimi. Proto se nesmí používat při broušení úhlovou bruskou na kámen, beton nebo keramiku. Kromě toho jsou obličejové štíty mnohem těžší a těžší než brýle a při stejné kvalitě optického materiálu mají vyšší cenu. Nemá smysl se dohadovat o tom, který osobní ochranný prostředek je lepší a pohodlnější, protože. к. každý z nich se používá pro specifické aplikace a situace.

Osobní ochranné prostředky pro práci s elektrickým nářadím

Kolik z vás, milí čtenáři, si při nákupu elektrického nářadí najde čas na přečtení všech částí návodu k obsluze, který je k němu přiložen?? To si nemyslím. Obvykle stačí projít technické specifikace a způsob zprovoznění. Taková nedbalost může mít zcela nenapravitelné následky. A právě zde se chceme věnovat podrobnostem. konkrétně potřebě osobních ochranných pomůcek při práci s různým elektrickým nářadím.

Přestože se výrobci snaží, aby nářadí nabízené na dnešním trhu bylo co nejbezpečnější, může být stále dosti traumatizující.

Hlavní nebezpečí pro život a zdraví představuje samotná elektřina, rychle se pohybující elektrické nářadí (vrtačky, řezné a brusné kotouče, pily, nože atd.) a klouzavá rychlost nářadí.), jejich odletující třísky, náhodné nekontrolované emise třísek, hoblin a odštěpků z opracovávaného materiálu, prach, hluk a vibrace.

V současné době je k dispozici mnoho různých ochranných prostředků, které chrání sluch, zrak a všechny části těla před mechanickým a tepelným poraněním. Mnohé z nich se mohou zdát zbytečné pro domácí použití, ale pro profesionály jsou nepostradatelné.

Nabídka moderních ochranných brýlí je poměrně široká. Liší se materiálem a tvarem. Pro práci s elektrickým nářadím. úhlové brusky, kotoučové pily, hoblíky atd. používají se brýle s čirými skly. Skládají se z těla, v němž jsou přímo upevněny čočky, a ze sluchátek. Jako fixační prvek lze použít také čelenku.

K ochraně před malými pevnými částicemi létajícími zepředu a ze stran postačí brýle s otevřenými obroučkami. V případě možného vícesměrného vyvrhování pevných částic jsou vhodnější uzavřené, přímo větrané brýle. V případě silnější prašnosti, např. způsobené brousicími stroji nebo stříkajícími neagresivními kapalinami (např. při mokrém broušení), jsou však nejlepším řešením uzavřená, nepřímo větraná skla.

Vzhledem k možné síle škodlivých částic, která může dosahovat 45 m/s a více, je lepší věnovat pozornost brýlím se skly ze speciálního polykarbonátu. Jsou robustní a při vhodné péči velmi odolné proti oděru.

Ochranné brýle by měly být vybrány podle typu vykonávané práce a vhodně přizpůsobeny tak, aby bezpečně seděly na hlavě. Kromě toho existují modely, které lze používat přes brýle.

Abyste zabránili zamlžování oken, můžete je ošetřit speciálními přípravky, nebo si vystačíte s improvizovanými prostředky, kdy vnitřní povrch skla potřete dětským nebo glycerinovým mýdlem a vyleštíte sametovým papírem.

Obličejové štíty jsou praktičtější, protože chrání nejen oči, ale také obličej a krk před mechanickým poškozením.

Pro práci s elektrickým nářadím jsou nejvhodnější štíty na hlavě a na přilbě (pokud je přilba nasazena) s pohyblivými nebo pevnými držáky skla. Tyto masky jsou vyrobeny ze silného polykarbonátového skla, včetně třívrstvého skla, a mohou obsahovat další ocelovou síťku.

Většina elektrického nářadí určeného pro operace spojené s velkým množstvím prachu je vybavena speciálními prachovými sáčky nebo má přípojky pro připojení trysek k průmyslovému vysavači. Například vrtačky, vrtací a bourací kladiva však mají jen zřídkakdy zabudovaný systém odsávání prachu, a v takovém případě se o ochranu dýchacích cest musí postarat uživatel sám.

Nejjednodušším ochranným prostředkem by v tomto případě mohl být jednorázový gázový respirátor. Jsou nenáročné na dlouhodobé nošení, ale bohužel nejsou vždy dostatečně účinné. Pokud musíte často pracovat tohoto druhu, je lepší zakoupit profesionální masku s vyměnitelným filtrem. Celoobličejové masky není nutné doplňovat ochrannými brýlemi. A jakmile si ji pořídíte, nebudete muset polykat prach při řezání a vrtání do betonu, řezání dřeva, řezání těžkými pilami atd.

Je známo, že zcela tiché elektrické nářadí neexistuje. Při práci vydávají nejnepříjemnější ze všech nárazových zvuků.

Praktické zkušenosti prokázaly, že trvalé vystavení trvalému nadměrnému hluku na úrovni 70-90 dB může výrazně oslabit nebo dokonce vést ke ztrátě sluchu, zatímco v návodech k obsluze většiny elektrického nářadí se uvádí maximální hladina 85 dB. To znamená, že pokud intenzivně pracujete, měli byste vždy nosit špunty do uší nebo chrániče sluchu. Výběr obou je velmi široký.

Špunty do uší jsou k dispozici na jedno nebo opakované použití, na šňůrce nebo s pevným okrajem. Pokud jde o plnohodnotná sluchátka, můžete najít elektronická sluchátka s možností nastavení úrovně vnějších zvuků, která potlačí hlasité a zesílí slabé zvuky.

Posloucháte při práci raději hudbu?? Ani to není problém, protože jsou k dispozici sluchátka s vestavěným stereofonním přijímačem. Komunikační sluchátka pohlcují hlasité zvuky a zároveň umožňují slyšet normální řeč.

I když nesvařujete, ale plánujete pouze řezat ocel úhlovou bruskou, vyplatí se pořídit si speciální oděv z tkaniny impregnované nehořlavou látkou. Žhavé jiskry vznikající při řezání se rozptylují až do vzdálenosti 2 metrů, kde zapalují snadno hořlavé předměty. Nevhodné mastné kombinézy mohou způsobit vážné popáleniny.

Řetězové pily jsou vybaveny řadou bezpečnostních prvků a ochranných krytů pro bezpečnost obsluhy, ale pokud je tato činnost nezbytnou součástí práce, má smysl pořídit si speciální kalhoty s vložkami z pevného vláknitého materiálu v nohavicích. Při hodu pilou je nejpravděpodobněji zasažena oblast kolen. Po roztržení vrchní vrstvy tkaniny se vlákna omotají kolem náhlavní soupravy, čímž dojde k zaseknutí pily, která poskytuje dodatečnou ochranu před zraněním.

Některé práce s elektrickým nářadím, např. upevnění podlahových lišt, zhotovení kabelových kanálů nízko nad zemí, instalace zásuvek apod. dlouhé stání na kolenou, které může vést k problémům s klouby. Abyste se jim vyhnuli, je dobré si pořídit chrániče kolen. Můžete si je vyrobit sami nebo zakoupit u specializovaných prodejců. Alternativně lze použít speciální kalhoty s kapsami na kolena pro pěnové chrániče.

Ruce, které jsou v přímém kontaktu s elektrickým nářadím, potřebují ochranu pravděpodobně ještě více než zbytek těla. Jsou první, kdo snáší jiskry, třísky a nárazy. K dispozici je široká škála specializovaných rukavic a rukavic na ochranu rukou v závislosti na vykonávané práci. Při jejich nákupu je třeba mít na paměti, že rukavice se závitem nejsou vhodné pro práci s nářadím, jehož běžící hlava vykonává rotační pohyby. Patří mezi ně úhlové brusky, kotoučové pily, řetězové pily, vrtačky, vrtací kladiva atd. Lehké rukavice ze štípané kůže pro univerzální použití s téměř všemi druhy elektrického nářadí poskytují spolehlivou ochranu rukou a zápěstí před tepelným a fyzickým poškozením. V létě však nejsou dostatečně pohodlné. Pro práci ve vytápěných místnostech a v teplém období je lepší nosit látkové rukavice s koženými vložkami.

Pracovní obuv by měla být co nejpohodlnější a nejodolnější a musí vylučovat všechna tepelná a mechanická poškození. Existují specializované bezpečnostní boty pro svářeče, soustružníky, takelážníky atd. V prvním případě je kladen důraz na tepelnou odolnost, ve druhém na zabránění vniknutí ostrých třísek dovnitř, ve třetím na zabránění zranění způsobenému pádem těžkých předmětů atd.д. Výběr obuvi závisí na typu práce, kterou vykonáváte. Například při nastavování otvorů úhlovou bruskou si chraňte nohy ocelovou podrážkou na kotníku, nebo pokud se chystáte řezat kov, věnujte pozornost verzi svářečské obuvi. V každém případě by boty měly být protiskluzové, s nepropíchnutelnou podrážkou (nikdy nevíte, co se vám dostane pod nohy), pevným svrškem a nejlépe vodivým povrchem.

Pokud jde o ochranu před úrazem elektrickým proudem, je třeba zajistit izolační rohože nejlépe na pevném pracovišti a zajistit neporušenost silových kabelů. Kromě toho je důležité si uvědomit, že elektrické nářadí s dvojitou izolací nesmí být připojeno k uzemněné zásuvce, zatímco nářadí s uzemňovacím kontaktem na zástrčce (třída ochrany před úrazem elektrickým proudem 1) by mělo být připojeno pouze k uzemněné zásuvce. Při použití jádrové vrtačky jako míchačky pro míchání různých směsí a malt byste měli používat dielektrické rukavice, abyste se chránili před rizikem úrazu elektrickým proudem.

A samozřejmě nezapomeňte na lékárničku. v případě nouze byste měli mít vždy po ruce lékárničky. obvazy, anestetika, styptika, dezinfekční prostředky a léky proti šoku.

A rád bych dokončil to, co jsme začali s příručkou. Pečlivé prostudování a důsledné dodržování všech požadavků a doporučení uvedených v této brožuře zajistí, že práce s jakýmkoli elektrickým nářadím bude co nejbezpečnější.

Tyto webové stránky nejsou nabídkou pro širokou veřejnost, na kterou se vztahují ustanovení článku 437 odst. 2 občanského zákoníku

Osobní ochranné pomůcky pro úhlovou brusku

Bezpečnostní opatření při práci s úhlovou bruskou (úhlovou bruskou)

Při používání úhlové brusky je třeba dodržovat několik pravidel, aby bylo zajištěno bezpečné používání stroje:

Úhlovou brusku nepoužívejte bez bezpečnostního krytu. Ochranný kryt musí být veden mezi kotoučem a obsluhou. To je nutné v případě zlomení kotouče, aby byla osoba obsluhující úhlovou brusku chráněna před úderem kotouče.

Používejte kotouče, které odpovídají typu „úhlové brusky“ ve všech ohledech: vnější průměr, tloušťka, průměr sedla a maximální otáčky.

Před zahájením práce vždy zkontrolujte, zda není řezný kotouč poškozen, protože na něm nesmí být ani sebemenší prasklina nebo tříska. Kolo, které bylo poškozeno (i když to není na první pohled vidět) v důsledku pádu nebo nárazu, se nesmí používat. To může způsobit, že se disk během provozu zlomí a zraní uživatele.

Nepoužívejte kotoučové pily s úhlovou bruskou.

Obrobek, se kterým pracujete, musí být pevně upnutý k pracovní ploše. Držte nástroj oběma rukama.

Při řezání kovu se příliš často stává, že se kotouč zasekne, což může způsobit, že úhlová bruska prudce odhodí obrobek nebo vám vyklouzne z rukou. To vše se odehraje během zlomku sekundy, takže obsluha stroje musí být na takovou situaci připravena a držet stroj velmi pevně. Je velmi běžná u malých úhlových brusek: práce se provádí při vysokých otáčkách s relativně nízkou hmotností nástroje.

Před prací vždy používejte ochranné brýle a respirátor. Při nedodržení tohoto opatření by mohlo dojít k odletujícím jiskrám, abrazivnímu prachu nebo dokonce k zasažení očí úlomkem disku. opět s následkem vážného zranění. Používejte ochranu sluchu.

nosit ochranný oděv na celém těle. Řezná teplota je při řezání kovu velmi vysoká. Pokud se na vaše tělo dostane byť jen jediná částice, může způsobit popáleniny. Nejlepší je nosit bavlněné oblečení.

Držte úhlovou brusku během práce pod stejným úhlem.

Nástroj používejte pouze k určenému účelu.

Nepoužívejte nářadí pro úkoly, pro které nebylo navrženo v požadovaném rozsahu výkonu (pro těžké úkoly je nutné těžké nářadí, pro lehké úkoly stačí lehké nářadí). Nepoužívejte nástroj k účelům, pro které nebyl navržen.

Důležité je následující jednoduché pravidlo: po provedení řezu stroj vypněte. Nepokládejte jej na stůl, dokud se disk zcela nezastaví.

Pracovní oblast

Udržujte pracovní prostor čistý a dobře osvětlený. Nepořádek, odpadky, neosvětlené prostory na pracovišti mohou vést k nehodám. Při práci s elektrickým nářadím udržujte kolemjdoucí osoby a děti v dostatečné vzdálenosti od pracoviště. Veškeré nářadí uchovávejte mimo dosah nepovolaných osob a pokud možno je v době, kdy se nepoužívá, uložte do skříně na nářadí nebo do místnosti.

Před zapnutím elektrického nářadí odstraňte servisní (instalační), upevňovací nástroje (klíče, šroubováky atd.). п.šroubováky atd.) před zapnutím zařízení. Nástroj nebo klíč v pracovním prostoru zařízení se může zachytit o pohyblivé části nástroje, což může vést ke zranění obsluhy.

Před zahájením práce si odložte osobní ochranné prostředky. Osobní ochranné prostředky, které byly odstraněny z pracovního prostoru stroje, mohou spadnout do pohyblivých částí nástroje, což může způsobit zranění obsluhy. Desky a velké obrobky musí bezpečně spočívat na podpěře, aby nedošlo k převrácení nebo zaseknutí nástroje.

Pracovní prostředí

Nevystavujte elektrické nářadí dešti, sněhu a nepoužívejte jej ve vlhkých nebo mokrých prostorách. Nepoužívejte elektricky poháněné nářadí tam, kde hrozí nebezpečí výbuchu nebo požáru v důsledku hořlavých materiálů, hořlavých kapalin, barev, laků, benzínu apod.д., Agresivní prostředí, hořlavé plyny a výbušný prach. V rámci preventivních opatření je vhodné poradit se s odborníkem na požární bezpečnost ohledně vhodného hasicího přístroje a způsobu jeho použití.

Osobní bezpečnost

Při práci se zařízením používejte osobní ochranné prostředky. Při práci je nutné používat osobní ochranné prostředky v souladu s bezpečnostními předpisy na pracovišti. Používání osobních ochranných pomůcek snižuje riziko zranění.

Oblečení: Nenoste volné oblečení, šperky ani nic, co by mohlo překážet při práci nebo se zachytit o pohyblivé části nářadí. Vlasy: vyvarujte se zachycení vlasů v pohyblivých částech elektrického nářadí. Noste ochrannou pokrývku hlavy, která drží dlouhé vlasy.

Ochrana očí: Je nutné nosit speciální ochranné brýle nebo obličejové štíty (běžné brýle k ochraně očí nestačí).

Ochrana sluchu: Při delší práci se doporučuje ochrana sluchu.

Obuv: V případě rizika poškození nohou těžkými předměty nebo rizika uklouznutí na mokré nebo kluzké podlaze je třeba nosit vhodnou protiskluzovou bezpečnostní obuv.

Ochrana hlavy: v místech, kde hrozí nebezpečí pádu předmětů nebo nárazu do vyčnívajících nebo nízko položených překážek, je nutné nosit ochranný klobouk.

Ochrana dýchacích cest: Pokud při obrábění vzniká prach, používejte ochranné masky nebo protiprachové roušky. Pokud je při práci vyžadována speciální ochrana dýchacích cest, používejte respirátor.

Vyhněte se neúmyslnému spuštění.

U zařízení napájených ze sítě: Před zasunutím zástrčky do zásuvky se ujistěte, že je vypínač v poloze OFF.

U bateriových zařízení: Před připojením baterie k nářadí se ujistěte, že je vypínač ve vypnuté poloze.

Při přepravě stroje dbejte na to, aby byl vypínač vždy ve vypnuté poloze.

Zařízení pro odsávání prachu

Pokud je vaše elektrické nářadí vybaveno zařízením pro odsávání a sběr prachu, ujistěte se, že je správně připojeno a v pořádku. Použití odsávače prachu může snížit riziko vzniku prachu, třísek a hoblin.

Deaktivujte elektricky poháněné nářadí

Zajistěte, aby bylo elektrické nářadí po dokončení práce odpojeno od elektrické sítě. Před údržbou, mazáním nebo seřizováním a při výměně příslušenství, jako jsou nože, vrtáky, frézy atd., odpojte elektrické nářadí od elektrické sítě.п.

Elektrická bezpečnost

Elektrická instalace, ke které je stroj připojen, musí být vždy v dobrém technickém stavu a musí být chráněna proti zkratu (vybavena jističi nebo bezpečnostními vypínači).

Pokud zjistíte poškození izolace elektrického ohřívače, opatrně jej odpojte od elektrické sítě, aniž byste se dotýkali poškozeného místa, a obraťte se na autorizované servisní středisko. Pokud je spínač vadný, spotřebič nepoužívejte. Nepoužívejte improvizovaná elektrická zařízení, např. prodlužovací kabely, elektromotory apod. п.

Před uvedením přístroje do provozu zkontrolujte, zda napájení odpovídá technickým požadavkům připojovaného zařízení.

Nenechávejte zařízení zapnuté bez dozoru.

Nepoužívejte více prodlužovacích šňůr v sérii, protože to může způsobit přehřátí šňůr a požár. Nezapínejte zařízení, pokud je poškozený kabel nebo zástrčka nebo po jakémkoli poškození. Obraťte se na servisní středisko pro kontrolu nebo elektromechanickou opravu.

Udržujte zařízení v dostatečné vzdálenosti od ventilace, abyste předešli riziku požáru, úrazu elektrickým proudem a poškození zařízení. Zařízení za provozu nijak neuzamykejte. Nedovolte, aby se napájecí kabel dotýkal pracovní plochy. Nedovolte, aby se napájecí kabely během provozu dostaly do kontaktu s pracovní plochou.

Nepokládejte vodiče pod žádné krytiny. Nezakrývejte vodiče kobercem ani jinými krytinami. Nezakrucujte ani neblokujte dráhu pohybu v místnosti a nezamotávejte kabely. Nesvazujte kabely do uzlů.

Nezavěšujte napájecí kabel na hřebíky nebo kovové předměty. Neumisťujte kabely a šňůry na plynové nebo vodovodní potrubí, za radiátory apod.п.

Při odpojování zařízení nevytahujte zástrčku ze zásuvky. Napájecí kabel vždy odpojte ze zásuvky tak, že uchopíte tělo zástrčky.

Při připojování spotřebiče k elektrické síti dbejte na to, aby byla zásuvka snadno přístupná pro případ, že by došlo k rychlému odpojení spotřebiče od elektrické sítě. Nepoužívejte dvouvodičové prodlužovací šňůry nebo cívky na elektrické nářadí s uzemněným obvodem. Vždy používejte třížilové prodlužovací kabely nebo cívky s uzemňovacím vláknem připojeným k zemi. Pokud má být elektrické nářadí používáno venku, používejte pouze prodlužovací kabely určené pro venkovní použití a odpovídajícím způsobem označené (W nebo WA).

Pro délku prodlužovacích šňůr do 15 metrů použijte vodič o průřezu 1,5 mm2.

U prodlužovacích šňůr delších než 15 metrů používejte vodič o průřezu 2,5 mm2.

Prodlužovací kabel chraňte před ostrými předměty, nadměrným teplem a umístěním na mokrých nebo vlhkých místech. Před použitím opravte případné poškození prodlužovacího kabelu.

Pravidelně kontrolujte napájecí kabel elektrického nářadí. V případě poškození nechte kabel vyměnit v autorizovaném servisním středisku.

Nepoužívejte nadměrnou sílu.

Při práci s elektrickým nářadím buďte ve střehu, sledujte, co děláte, a používejte své smysly. Nepoužívejte elektrické nářadí, pokud jste unavení, omámení nebo pod vlivem drog či alkoholu. Nedostatečná pozornost při práci s elektrickým nářadím může vést k vážnému zranění osob.

Při práci s elektrickým nářadím buďte opatrní.

Soustřeďte se na opracovávaný materiál.

Nikdy nepouštějte nářadí, dokud se všechny pohyblivé části zcela nezastaví. Rotující části se mohou zachytit o opěrnou plochu a dojde ke ztrátě kontroly. Ujistěte se, že s nářadím stojíte pohodlně a stabilně. To vám umožní lépe ovládat nástroj v neočekávaných situacích. Udržujte ruce suché a zbavené oleje a mastnoty. Používejte stavební rukavice.

Některé části zařízení se za provozu zahřívají. Abyste předešli nebezpečí popálení, nedotýkejte se během provozu horkých částí.

Další bezpečnostní opatření při práci

Při práci s nářadím používejte vhodná pomocná zařízení (detektory kovů atd.). п.) k vyhledání skrytých napájecích systémů (skryté kabeláže atd.). п.) nebo se obraťte na místní energetickou společnost a požádejte o fúzi. Kontakt s elektrickým vedením může vést k požáru nebo úrazu elektrickým proudem. Poškození potrubí může způsobit únik látek, které mohou být nebezpečné. Bezpečně upevněte obrobek, který má být obráběn. Obrobky umístěné v upínacím přípravku jsou v něm drženy bezpečněji než v ruce.

VAROVÁNÍ! Některé materiály mohou být zdraví nebezpečné a vyžadují zvýšená bezpečnostní opatření při práci. Je důležité mít na paměti, že stavební materiály obsahující azbest apod. mohou vést k nebezpečným chemickým reakcím. п. jsou karcinogenní. Kombinace různých materiálů mohou způsobit nebezpečné chemické reakce, včetně prachu apod. п. Před prováděním jakýchkoli prací se poraďte s odpovědnými pracovníky.

Zůstaňte ostražití.

Před použitím elektrického nářadí zkontrolujte všechny díly a součásti, zda nejsou poškozené.

Zkontrolujte, zda je tělo elektrického nářadí celistvé, zda jsou pohyblivé části správně nastaveny a zda se nezasekávají. Zkontrolujte, zda jsou všechny spínače (zejména vypínače) a díly na svém místě a zda správně fungují. V případě potřeby je nechte opravit nebo vyměnit v autorizovaném servisním středisku.

Pokud je třeba elektrické nářadí upevnit, zajistěte, aby bylo bezpečně připevněno k vhodnému pracovnímu stolu.

včas promazávejte a vyměňujte příslušenství a díly elektrického nářadí. Zajistěte, aby větrací otvory zůstaly čisté a bez prachu. Ucpané větrací otvory by mohly způsobit přehřátí a poškození motoru. Používejte pouze spotřební materiál doporučený výrobcem, který je vhodný pro danou specifikaci zařízení. Používejte pouze vysoce kvalitní spotřební díly.

Nepoužívejte poškozené, opotřebované nářadí nebo spotřební materiál, protože by mohlo dojít ke zranění osob.

VAROVÁNÍ!

Nepoužívejte (neinstalujte a neprovozujte) brusné kotouče a další spotřební materiál s maximálními přípustnými otáčkami nižšími než 11000 ot/min./min při průměru kotouče 115-125 mm a pod 6000 ot/min při průměru kotouče 180-230 mm. Dodržujte příslušné značení na discích, kolech atd. spotřební materiál. Použití kotoučů s nižšími maximálními otáčkami by mohlo vést k nebezpečným situacím, které by mohly mít vliv na obsluhu a konstrukci nářadí.

Místo pevného krytu má stroj odnímatelný kovový kryt, který lze otáčet. Při práci vždy nasaďte kryt nože. Před zahájením provozu zkontrolujte, zda je kapota bezpečně upevněna. Na straně obsluhy stroje musí být namontován ochranný kryt, který chrání obsluhu před unikajícími částmi výfuku během provozu.

Důležité!

Opravy mohou provádět pouze kvalifikované osoby s použitím originálních náhradních dílů. V opačném případě může dojít ke značnému ohrožení uživatele.

1.1. Před zahájením práce s úhlovou bruskou smí být zaměstnáni pouze zaměstnanci starší 18 let, kteří prošli následujícími kontrolami podle platných právních předpisů: lékařská prohlídka; vstupní školení; školení a zkušební doba na pracovišti; školení a kontrola znalostí elektrotechnické bezpečnosti v rozsahu elektrotechnické bezpečnostní skupiny 3; školení první pomoci zraněným osobám; školení bezpečnosti práce a kontrola znalostí požadavků bezpečnosti práce. 1.2. Zaměstnanec, který se má podílet na provádění prací nesouvisejících s jeho profesí (např. subbotnik), musí absolvovat zvláštní instruktáž o bezpečném provádění nadcházejících prací. 1.3. Postup, formu, četnost a dobu trvání organizace a provádění výše uvedených činností stanoví místní předpisy společnosti. 1.4. Zaměstnanec, který smí pracovat samostatně, musí znát: princip činnosti technologických zařízení, nářadí a přístrojů; požadavky platných předpisů, nařízení a pokynů k ochraně práce; pravidla pro používání primárních hasicích zařízení; způsoby první pomoci postiženým; pravidla pro používání speciálních oděvů, speciální obuvi a dalších osobních ochranných pracovních prostředků, jakož i kolektivních ochranných prostředků; účel signálních barev, bezpečnostních značek a signálních označení; pravidla osobní hygieny; zásady před. 1.5. Pracovníci mohou být vystaveni následujícím nebezpečným a škodlivým faktorům: elektrický proud, jehož dráha může při zkratu procházet lidským tělem; nechráněný rotující pracovní nástroj (kruh); ostré hrany, otřepy, nerovnosti na povrchu elektrického nástroje a opracovávaných dílů; zvýšená hladina hluku a vibrací při práci s elektrickým nástrojem a při obrábění; zvýšená prašnost v ovzduší pracovního prostoru; rozžhavené kovové částice (jiskry); fyzická zátěž (např. při dlouhodobém. 1.6. K povinnostem zaměstnance patří: dodržování požadavků předpisů, norem a pokynů k ochraně práce, vnitřních předpisů, pokynů funkcionářů a orgánů podniku; používání osobních ochranných pracovních prostředků pouze k určenému účelu (není dovoleno jejich vynášení mimo podnik), informování vedení o potřebě chemického čištění, praní, sušení, opravě svršků; nevpouštění nepovolaných osob na své pracoviště; dodržování pravidel pohybu v podniku; dodržování vnitřních pracovních předpisů. 1.7. Zaměstnanec vykonává pouze ty pracovní úkoly, které jsou uvedeny v jeho pracovní smlouvě a dalších vnitřních předpisech podniku, a s těmito předpisy je seznámen proti podpisu. Zaměstnanec nesmí vykonávat pracovní povinnosti, které nejsou stanoveny pracovní smlouvou a dalšími místními předpisy podniku. Zaměstnanec nesmí nastoupit do práce, pokud podle jeho objektivního nebo subjektivního názoru může dojít k úrazu a/nebo otravě. Pokud se při plnění pracovních úkolů vyskytne riziko úrazu a/nebo otravy, jsou zaměstnanci povinni přerušit práci a informovat o zjištěném riziku svého přímého nadřízeného nebo nadřízeného. 1.8. Žádný zaměstnanec nesmí používat nástroje, zařízení nebo vybavení, s nimiž nebyl proškolen a nemá s nimi praktické zkušenosti. 1.9. Zaměstnanci jsou povinni dodržovat pracovní a výrobní kázeň a vnitřní pracovní předpisy. 1.10. V případě nemoci, nedostatečného odpočinku nebo špatného zdravotního stavu musí zaměstnanci svůj stav nahlásit svému přímému nadřízenému nebo nadřízenému. V případě úrazu musí zaměstnanci přerušit práci, informovat svého nadřízeného nebo vedoucího a vyhledat lékařskou pomoc. 1.11. Pokud dojde k pracovnímu úrazu, musí zraněný dostat první pomoc, ohlásit úraz svému přímému nadřízenému nebo nadřízenému a zachovat okolí, pokud tím neohrozí ostatní. 1.12. Je zakázáno zdržovat se v prostorách společnosti na místech, která nesouvisejí s: plněním pracovních úkolů, pokyny přímého nebo nadřízeného orgánu, místy pro odpočinek a stravování. 1.13. Zaměstnanci musí dodržovat osobní hygienu: před jídlem a po práci si umýt ruce mýdlem a teplou vodou. Jíst, kouřit a odpočívat je povoleno pouze ve speciálně vyhrazených místnostech a na místech. Vodu pijte pouze z chladičů určených k tomuto účelu. 1.14. Zaměstnanec nesmí vykonávat práci pod vlivem alkoholu nebo omamných, psychotropních, toxických nebo jiných omamných látek, ani při požívání alkoholických nápojů nebo při konzumaci omamných, psychotropních, toxických nebo jiných omamných látek při práci nebo v pracovní době. 1.15. Zaměstnanec, který poruší nebo nedodrží požadavky těchto předpisů BOZP, je považován za porušení pracovní kázně a může být vystaven disciplinární odpovědnosti a podle následků i odpovědnosti trestní; pokud porušením dojde ke škodě na majetku, může být zaměstnanec za škodu na majetku odpovědný stanoveným postupem.

2.1. Před zahájením práce si oblečte ochranný oděv na ochranu před nebezpečím a riziky a připravte si vhodné osobní ochranné pomůcky. 2.2. Ochranný oděv musí být přiměřené velikosti, čistý a neomezený. 2.3. Než začnete pracovat s úhlovou bruskou, zjistěte, do jaké kategorie ochrany elektrické nářadí patří (I, II nebo III) a do jaké třídy nebezpečnosti spadá pracovní prostor. 2.4. V závislosti na kategorii prostor z hlediska rizika úrazu elektrickým proudem se musí používat elektrické nářadí následujících tříd: třídy I při práci ve výrobních podmínkách; třídy II a III při práci ve výrobních podmínkách ve všech případech a při přípravě a provádění stavebních a montážních prací ve vysoce rizikových a venkovních prostorách; třídy III při zvlášť nepříznivých pracovních podmínkách (v nádobách, přístrojích a jiných kovových nádobách s omezenou možností pohybu a výstupu p. 2.5. Ruční elektrická úhlová bruska napájená ze sítě musí být vybavena ohebným kabelem se zástrčkou. 2.6. Šňůra musí být v místě vstupu do elektrického nářadí chráněna proti oděru a zalomení pružnou trubičkou z izolačního materiálu; trubička musí být upevněna v krytu elektrického nářadí a vyčnívat z krytu nejméně o pět průměrů kabelu. 2.7. Zástrčky elektrického nářadí třídy III musí být konstruovány tak, aby je nebylo možné připojit do zásuvek s napětím vyšším než 42 V. 2.8. Před použitím úhlové brusky proveďte následující úkony: zkontrolujte, zda je elektrické nářadí bezpečně upevněno; vizuální kontrolou zkontrolujte, zda je kabel, jeho ochranná trubka a zástrčka v dobrém stavu a zda jsou izolační části těla, rukojeť a krytky držáku kartáčů v dobrém stavu; mějte nasazený ochranný kryt v dobrém stavu; zkontrolujte, zda spínač funguje správně; zkontrolujte, zda elektrické nářadí běží naprázdno. 2.9. Ruční elektrická úhlová bruska, která je vadná nebo má prošlé datum kontroly, se nesmí používat. 2.10. Pro kontrolu provozuschopnosti je nutné ruční nářadí pravidelně kontrolovat a zkoušet.

Bezpečnost při práci s úhlovou bruskou

Instruktáž se zaznamená do zvláštního záznamu o instruktáži s povinným podpisem instruktora a instruktora.

Instruktáž a znalostní test se zaznamenávají do zvláštního protokolu o bezpečnostní instruktáži, který musí být podepsán instruktorem a instruktorem.

Všichni pracovníci, bez ohledu na jejich kvalifikaci, vzdělání a délku praxe, se musí každé tři měsíce zúčastnit druhé instruktáže.

Neplánovaná instruktáž se provádí individuálně nebo se skupinou pracovníků stejné profese v rámci vstupní instruktáže na pracovišti.

Pracovníci nesmějí vykonávat práci samostatně (bez dohledu zkušených pracovníků, které s jejich souhlasem určí vedení), dokud nejsou proškoleni.

Práce s elektrickým nářadím třídy elektrické bezpečnosti II nebo vyšší.

Pro práci s elektrickým nářadím jsou pracovníkům kromě ochranného oděvu pro jejich hlavní práci vydávány následující osobní ochranné prostředky:

Je zakázáno pracovat na vadném zařízení a používat vadné nástroje.

Pracovníci nesmí být přiděleni na pracoviště, kde nemají k dané práci žádný vztah.

Nedodržení těchto požadavků se považuje za porušení pracovní nebo služební kázně. Před nástupem do práce musí být pracovníkům tyto pokyny předány proti podpisu.

Bezpečnostní požadavky před zahájením práce.

Připravte si osobní ochranné prostředky a zkontrolujte, zda jsou v dobrém stavu. Vadné OOP musí být vyměněny.

Pokud není splněn alespoň jeden z požadavků uvedených v tomto oddíle, nelze stroj používat.

Nezapomeňte, že práce s elektrickým strojem ze žebříku je zakázána.

Bezpečnost práce

Upozorňujeme, že kabely nebo vodiče musí být zavěšeny 2,5 m nad pracovními plochami, 3,5 m nad lávkami a 3,5 m nad přechodovými lávkami. 6 м.

Nevystavujte je stresu, tj. nepřetěžujte je.е. Nezatěžujte je.

Nezastavujte otáčející se elektrické nářadí rukama.

Bezpečnostní požadavky pro nouzové situace.

Při uvolňování zraněné osoby z působení elektrického proudu se ujistěte, že nejste v kontaktu s částmi pod napětím nebo pod napětím.

Bezpečnostní požadavky po dokončení prací

Různé typy ochranných brýlí

GOST 12.4.253-2013 existují dva základní typy ochranných brýlí pro práci s bruskami a jinými typy ručního elektrického nářadí: otevřené a uzavřené. První typ se navíc dělí na dva podtypy: s boční ochranou a bez ní. Otevřené brýle jsou navrženy pro práci v bezprašném prostředí, proto je prostor pod nimi volně větraný a nemlží se. Boční kryty jsou navrženy tak, aby zabránily vniknutí částic letících rovnoběžně s čelem úhlové brusky do očí. Pro lepší výhled během používání je tato část obvykle vyrobena ze stejného materiálu jako přední čočka (viz ochranné brýle). foto výše).

Uzavřené brýle vypadají podobně jako potápěčská maska. Plně chrání oči před prachem a agresivními výpary z brusek na kámen a plasty, ale bez speciální povrchové úpravy jsou náchylné k zamlžování a jsou méně pohodlné. Jejich vnitřní prostor se plní vzduchem přes speciální ventily, které je třeba po nepřetržité práci důkladně vyčistit. Otevřené brýle jsou na hlavě obsluhy úhlové brusky upevněny pomocí pružinových tyčí, jejichž délka musí být nastavitelná v souladu s předpisy. Některé modely jsou navíc vybaveny otočným držákem průzoru, který umožňuje naklonit průzor do pohodlného úhlu při práci. Uzavřené jsou k hlavě připevněny elastickým páskem nebo elastickým okrajem, který musí být podle GOST široký nejméně 10 mm. Na fotografii níže: vlevo. otevřená skla pro úhlovou brusku s boční ochranou, vpravo. zavřená s klapkami.

První problém lze vyřešit potažením povrchu čoček ochranou proti UV záření nebo přidáním speciálních stabilizačních látek do polykarbonátového materiálu již ve fázi výroby. Druhý problém se řeší potažením vnějšího povrchu průzoru tvrzenou ochrannou vrstvou. Při práci s úhlovou bruskou používejte ochranné brýle s jinými plasty, jako je známé plexisklo (plexisklo, akrylová pryskyřice) a acetylcelulóza (CA plast). к. jsou mnohem méně odolné proti nárazu. Na obrázku níže je vidět kus odřezávacího kotouče z úhlové brusky, který uvízl v polykarbonátové čočce.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS