Univerzální pásová pila na dřevo vlastníma rukama

K příčnému řezání prken, latí, lišt a architrávů. Jedna z řady stacionárních pil. Navrženo pro přesné křížové řezání s daným horizontálním a vertikálním úhlem. Tyto úhly se nastavují otáčením stolu proti dorazu a nakláněním hlavy pily na stranu. Existují také kombinované zastřihovače s horním stolem. Mohou provádět i podélné řezy. Další typ ořezávacích pil s protahovačkou, které mají „hlavu s posuvnými tyčovými vodítky, takže můžete řezat široké obrobky.

Na adrese

  • Nosný rám. Provádění svařovaných (šroubových) spojů. Kontrola kvality, úhlopříček, polohy sedadel, stability.
  • Krmná část. V případě pevného stolu vyrovnejte stůl do vodorovné polohy. Vyrovnejte podélnou osu se základním rámem. U pohyblivé plošiny se kolejnice nejprve vyrovnají do jedné roviny se základnou. Naložte vozík s kontrolou hladkého chodu, bez tření příruby kola. Malá podomácku postavená kotoučová pila může být vybavena lehkým vozíkem na ložiskách, válečcích. Pro ně zhotovte vodicí dráhu z úhelníku pro průjezd vpřed a vzad. U větších modelů se používá princip posouvání vozíku s kotoučem po loži z kmenů, které je připevněno ke stolu.
  • Řezný nástroj. Nejprve se nastaví pilová šachta s pilou. vyhledejte ložiskovou jednotku na pomocném rámu, zkontrolujte osu otáčení, zkontrolujte házení. Poté nasaďte motor na drážky. Zajišťovací šroub nesmí být na okraji drážky. Pokud je použit klínový řemen/řetězový pohon, při určitých rychlostech se časem uvolní a je nutné jej následně napnout. Při výměně nového kusu se motor posune blíže k hřídeli. Plynulé nastavení je možné pomocí distančních šroubů na každé straně. Pevně napnutý řemen nebo řetěz se při delším provozu stroje přehřívá.

Při montáži ruční pily s pilovým kotoučem na posuvný vozík se kontrolují vůle po celé délce zdvihu. Neočekávané změny úhlu řezání během řezání způsobí poškození suroviny, nehodu.

Výhody LPS

Pásová pila na kov má řadu výhod, které ji odlišují od ostatních zařízení na obrábění kovů. Výhody pásové pily lze shrnout takto.

Stroj má technickou schopnost řezat polotovar nebo svazek dílů o tloušťce až 400 mm.

Pily mají dobrou flexibilitu. Umožňuje nejen rovné řezy, ale také všechny druhy složitých tvarových řezů v kovu, které jiné stroje „nepřeříznou“.

Speciální přesnost řezu pily vytváří minimální nerealizovatelný odpad.

Vysoce kvalitní kovový řezný povrch nevyžaduje dodatečné broušení.

Kompaktní konstrukce, malé rozměry domácích modelů nekomplikují přepravu a manipulaci v prostoru. Většina poloautomatických a automatických pásových pil na kov má tyto vlastnosti.

Pásová pila se od ostatních strojů liší tichým provozem.

Pásové pily řežou nejen kov, ale také jakýkoli jiný materiál, jako je dřevo, kámen, plast atd.

Složitost procesu

Před vlastním spuštěním pily je třeba zvážit následující vlastnosti konstrukce stroje:

    Pokud je třeba řezat velké kmeny, je třeba zhotovit silnou základnu a použít dlouhou vodicí lištu s řetězem.

  • Pomocný podavač dřeva usnadňuje manipulaci s pilou.
  • Při řezání je třeba dbát na zajištění kmenů.
  • Plošiny a vodicí lišty řetězové pily by měly být dodatečně zesíleny.
  • Čím výkonnější je pila, tím snadněji a lépe se dřevo řeže.
  • Elektrické řetězové pily jsou vhodnější a dále snižují náklady na zpracování dřeva.
  • Při výběru řetězu je třeba dávat přednost modelům s karbidovými hroty, které jsou spolehlivé a mají dlouhou životnost.
  • Rukojeť, kterou se ovládá pohyb pily, by měla být zajištěna v jedné poloze pro snadnější řezání.

Na internetu jsou k dispozici vhodná videa, která ukazují, jak si doma vyrobit pilu.

Přípravná opatření

Před zahájením montážních prací je třeba podle výkresu připravit potřebné materiály a nástroje. Díky tomu se můžete především zorientovat v tom, zda máte vše, co k práci potřebujete (budete muset dokoupit), a také se vyhnout tomu, aby vás v průběhu práce rozptylovaly drobnosti.

Potřebné materiály a nástroje

K výrobě pásové pily budete potřebovat následující materiály a díly:

  • desky nebo listy překližky (nebo dřevotřísky) na rám, stůl, kladky
  • ocelový plech (pro pásovou pilu);
  • Kanál používaný k vytvoření nosného rámu nebo kovové rohy či dřevěná prkna a latě;
  • ložiska;
  • ocelová tyč. pro výrobu os řemenic
  • elektrický motor;
  • samořezné šrouby, šrouby s maticemi a podložkami;
  • polyuretanové lepidlo;
  • guma z cyklistické duše;
  • textolit;
  • pouzdra;
  • klínový řemen;
  • lak nebo barva.

Doporučená tloušťka desek je 20 mm. Je lepší dávat přednost řezivu ze silného a tvrdého dřeva.

K práci budou potřeba následující nástroje:

  • Elektrický šroubovák (s vrtáky);
  • kladivo;
  • klíče (velikost pro šrouby)
  • šroubovák;
  • kleště;
  • bruska
  • úhlová bruska
  • brousicí stroj;
  • skládačka.

Elektrické nářadí lze poměrně snadno nahradit ručním nářadím. Pak je ale montáž časově a pracovně náročnější. Pokud místo dřevěných lišt použijete kovové úhelníky nebo kanálové tyče, budete potřebovat také svářečku a elektrody. Použití šroubových spojů přináší další problémy s těsným uložením dílů.

Doporučení pro výběr pilového pásu

Je poměrně obtížné vyrobit řezný nůž vlastníma rukama. Pro tuto aplikaci je zapotřebí nástrojová ocel třídy U8 nebo U10. Pila musí být flexibilní. Její tloušťka pro poměrně měkké dřevo je 0,2 až 0,4 mm a pro tvrdé dřevo 0,4 až 0,8 mm. Délka pásu montované verze stroje je přibližně 1,7 m. Zuby si musíte sami nařezat, správně nastavit a nabrousit. K pájení pásku do pevného kroužku (tupý spoj) potřebujete plynový hořák a pájku. Kloub musí být následně přebroušen.

Je mnohem jednodušší a pohodlnější koupit si hotové řezné nože dobré kvality v obchodě, abyste nemuseli ztrácet čas jejich výrobou. Šířka výrobku od 18 do 88 mm. Řezaný materiál je řezaný materiál. Výrobci nabízejí tyto typy pil podle tohoto kritéria:

  • Bimetal, určený k opracování kovů (nerezová ocel a relativně silné slitiny);
  • Diamant, s nímž lze řezat mramor, křemen, žulu a další tvrdé materiály;
  • Karbid, který umožňuje opracovávat vysokopevnostní slitiny;
  • z pásů nástrojové oceli používaných k řezání dřeva.

Druhý typ se často používá u strojů montovaných doma. Důvodem je jeho cenová dostupnost a praktičnost. Pokud však musíte pracovat s tvrdými materiály, je lepší si pořídit tvrdší, odolnější a dražší pilový kotouč, aby se minimalizovalo riziko zlomení pilového pásu.

Plánujete-li s pásovou pilou provádět zakřivený řez, musí být šířka pilového pásu přizpůsobena poloměru zakřivení. Některé vztahy mezi těmito hodnotami jsou znázorněny na následujícím obrázku.

Tip! Pro rovnoměrný podélný řez řeziva by se měly používat široké pilové kotouče. Umožňují hladší řez.

Při výběru pily na dřevo je třeba vzít v úvahu také rozteč zubů (vzdálenost mezi středy zubů). To má vliv na tvrdost dřeva, které lze řezat. Zde jsou uvedeny některé z nejběžnějších profilů zubů, jejich označení a použití.

Pozornost je třeba věnovat také kvalitě broušení zubů. Udržujte ostří ostré a ploché. Měli byste se také zeptat asistenta prodeje, zda je možné jej znovu nabrousit a kolikrát to lze provést. V zájmu vaší bezpečnosti se doporučují kvalitnější panely.

Důležité! Pro instalaci na stroj je lepší zvolit univerzální pily, vhodné pro různé tvrdosti dřeva. To umožňuje mnohem méně častou výměnu těchto pásů při výměně zpracovávaného materiálu.

Podpěry pro kladky

Podpěrná tyč musí být schopna unést 2 kladky nahoře a dole. Proto je lepší vyrobit ji ze dřeva o rozměrech 80×80 milimetrů nebo silnějšího. Dřevo musí být silné, dostatečně suché.

Podpěry pro kladky jsou upevněny ve spodní a horní části tyče. Tyto podpěry mohou být vyrobeny z různých materiálů. Jednou z možností je vyztužená překližka s několika vrstvami překližky. Obě podpěry musí být od sebe v dostatečné výšce, aby touto vzdáleností mohly projít největší manipulované klády. Je lepší ponechat si určitou rezervu pro budoucí použití. Osy řemenic se vybírají na základě vlastností lopatek a motorů, jak je popsáno níže.

Výběr hotových výrobků

Není mnoho lidí, kteří vědí, jak vybrat správné pilové pásy na dřevo. Těm, kteří nejsou v obraze, doporučujeme přečíst si hlavní doporučení a kritéria. Při nákupu je třeba vzít v úvahu především technické specifikace modelu.

Obecné body

Přesnost řezného procesu je dána rychlostí posuvu a řeznou rychlostí. Existují doporučené rozsahy, ve kterých by se operace měla provádět.

Zvýšení úrovně výkonu snižuje životnost čepele. To je třeba vzít v úvahu při výběru.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat výrobci. Pokud má dobrou pověst a působí na trhu dostatečně dlouho, jsou jeho výrobky ve většině případů kvalitní.

Pečlivá kontrola hlavních součástí: portálu, pohyblivého mechanismu, vodicích prvků, válečků a kladek.

Pro řezání dřeva je správnou volbou portál ze čtyřhranných trubek s výztužnými profily. Nedostatek dodatečné tuhosti může způsobit deformaci hlavního tělesa. Drobné práce však lze provádět bez dodatečného vyztužení, což bude mít pozitivní dopad na cenu výrobku.

Spolehliví výrobci vyrábějí vodicí díly z plného kovu. U běžných trubek může po určité době dojít k vybočení, což ztěžuje údržbu.

Z bezpečnostních důvodů je vhodné mít na skladě výrobky s dvojitou izolací nebo samostatnou uzemňovací zástrčkou. Kolem opracovávaného místa musí být dobrá viditelnost. Dalším plusem je speciální uzamykací spínač.

Technické údaje pilového pásu se mohou značně lišit v závislosti na typu stroje. Pro srovnání uvádíme tabulku s parametry tří stacionárních modelů.

Pásová pila na dřevo

Charakteristika Zubr ZPL-350-190 De Walt DW 876 PROMA PP-250
Power 350 W 1000 W 350 W
Rychlost lopatek 882 m/min 800 m/min 750 m/min
Maximální šířka řezu 190 mm 310 mm 250 mm
Hmotnost 17 kg 54 kg 25 kg
Počet rychlostí 1 2 1
Rozměry pracovního stolu 2929 cm 5050 cm 2929 cm

Podrobnosti o čepeli

Výběr řezacího nástavce musí být velmi pečlivý, a to nejen proto, že ovlivňuje kvalitu řezání, ale také proto, že může mít vliv na produktivitu. Také správný nákup rozhoduje o životnosti čepele. Životnost pilového pásu bude krátká, pokud se bude používat nevhodným způsobem.

Nejprve je vhodné určit materiál, který má být použit. Pro tyto aplikace se obvykle používá uhlíková nebo legovaná ocel. V poslední době se však staly oblíbenými bimetalové pásové pily pro svou kombinaci pevnosti a dobrých řezných vlastností.

Kromě konstrukčního materiálu musí každý uživatel zohlednit řadu dalších faktorů.

  • Počet zubů na palec se může pohybovat od 3 do 24. Větší počet zubů vede k rovnoměrnějšímu řezu. Pro optimální výkon se obvykle kupuje čepel s 8 zuby.
  • Šířka břitu není rozhodující pro kvalitu řezu, ale má přímý vliv na životnost. V každém případě musí být pětinásobkem výšky zubu.

Dodatek! Při výběru je třeba vzít v úvahu také kvalitu sváru. Při odstraňování otřepů musí být povrch nože zcela bez výstupků a prohlubeň mezi zuby musí být správně tvarovaná.

výkresy a popis všech prvků

Majitelé venkovských pozemků a chalup, kteří se rádi věnují řemeslům a ručním pracím, se často potýkají s dřevem. Je vždy považován za jeden z nejoblíbenějších materiálů pro kutily. I dnes, kdy výrobci na celém světě nabízejí různé kompozitní, syntetické materiály, je dřevo stále aktuální.

Pokud máte v plánu velký stavební projekt, pásová pila vám uvolní ruce při práci se dřevem a řezivem.

Pro zpracování řeziva je třeba používat speciální nástroje. Pro některé konstrukce a obrobky postačí jednoduché sady nářadí, které lze zakoupit v každém stavebním obchodě. Někteří řemeslníci si však musí vyrobit vlastní užitečné vybavení, např. pásovou pilu. I když to na první pohled vypadá složitě, není to tak docela pravda. Je to snadné i na domácí přípravu.

Rám

Abyste si mohli sami vyrobit pásovou pilu, musíte nejprve zvládnout schéma rámu. Pro jeho konstrukci se vyplatí zvolit dostatečně tvrdé dřevo.

Základní součásti rámu:

univerzální, pásová, pila, dřevo, vlastníma, rukama

Aby byl rám pevnější a odolnější, je třeba předem vytvořit výkres, který bude sloužit jako základ celé konstrukce. Nejlepší je vytvořit podrobné výkresy, ale při určitých znalostech může stačit i schematický výkres. Důležité je předem vypočítat správnou délku listu a podle toho upravit ostatní rozměry.

Mějte na paměti, že hotový pilový pás je poměrně vysoký a vyžaduje určité podmínky v místnosti, kde má být instalován.

Proto je třeba vypočítat optimální výšku s možností montáže v dílně nebo na jiném místě, kde bude stát. Je také vhodné najít vhodnou výšku pracovní desky pro řemeslníka. Pracovní deska může být vyrobena z překližky.

Rám je vyroben z tvrdého dřeva.

Hlavní nosný pilíř může být vyroben z masivního dřeva, např. javoru nebo jiného stromu.

Pro zvýšení stability může být také olemován latěmi. V některých případech můžete použít i části starého nábytku.

Průměr kladek musí být zvolen tak, aby konstrukce nebyla příliš objemná, ale přesto poskytovala dostatečnou rychlost pro pás.

Kladka a podpěry

Podpěry kladek musí podpírat 2 kladky. dole a nahoře. Proto je lepší vyrobit ji ze dřeva o rozměrech 80×80 milimetrů nebo silnějšího. Dřevo musí být silné a dostatečně suché.

Podpěry kladek jsou upevněny na spodní a horní straně kladky. Tyto podpěry mohou být vyrobeny z různých materiálů. Jednou z možností je vyztužená překližka s několika vrstvami překližky. Obě podpěry musí být od sebe v dostatečné výšce, aby největší opracovávaná kulatina prošla touto vzdáleností. Je lepší ponechat si rezervu, kterou lze využít v budoucnu. Osy řemenic se volí na základě vlastností lopatky a motoru, jak je popsáno níže.

Pracovní stůl

Hlavním požadavkem na pracovní plochu je její optimální výška. Práce na řemeslnické desce by měla být pohodlná, takže by měla být dostatečně vysoká, ale ne příliš.

Desku stolu lze také vytvořit jako uzavřenou skříňku, takže se na ní mohou shromažďovat piliny zbylé po zpracování kmenů. Aby se sběrač pilin snadno čistil, je třeba postavit stůl tak, aby byly piliny snadno přístupné, například pomocí dvířek.

Pracovní deska pásové pily se obvykle instaluje na spodní podpěru lišty a na přídavné podpěry, ale v některých případech postačí jednoduchá přídavná podpěra nebo podpěra spojená s lištou. Hlavní je optimální rozložení hmotnosti, aby se pracovní deska nepřevrátila.

Kladky

Doporučení pro výběr řemenic se obvykle týká jejich průměru. Je lepší používat větší řemenice, protože to zaručuje delší životnost pily. Průměr řemenice ovlivňuje také tloušťku plechu. Obvykle se používá plech, jehož tloušťka je 1000krát větší než průměr kladky.

Pro kladku o délce 35 cm by byl vhodný nůž o tloušťce 3-4 milimetry. Odborníci tvrdí, že v některých případech lze použít silnější sítě (v tomto případě např. až 5 mm), pokud jsou správně použity.

Správná volba řemenice pro řemenový pohon navíc závisí na velikosti hlavních řemenic, otáčkách motoru v otáčkách za minutu a délce samotného nože. Tato hodnota se vypočítá takto:

  • Nejprve vypočtěte obvod kruhu C vynásobením průměru D číslem Pí (3,14): C=3,14D.
  • Předpokládá se, že optimální rychlost pily je přibližně 28-32 m/s (průměrně 30).
  • Počet plných otáček za sekundu, které potřebujete, získáte vydělením 30 výsledným obvodem O=30/C.
  • pro výpočet převodového poměru, který se získá vydělením otáček motoru W požadovaným počtem otáček řemenice O: K=W/O.
  • Převodový poměr K slouží jako dělící hodnota pro určení průměru hnací řemenice, tj. průměr hnací a pracovní řemenice je vztažen ke stejnému číslu K: d=D/K.

Obruče kladek by měly být vypouklé se zakřivením do 10 stupňů. Tím se zabrání odlétnutí nože při vystředění na řemenicích. Aby se zabránilo vyklouznutí pryže, musí být v hnací řemenici vytvořena mírná „prohlubeň“.

Kladka a její okraj jsou obvykle pevně obaleny gumou, např. z kola jízdního kola (fotoaparátu).

Aby bylo dosaženo optimálního a nastavitelného napnutí pásu, je horní řemenice zpravidla namontována na bloku, který se může pohybovat ve vodorovné poloze. Toho je dosaženo působením pružiny a páky na řemenici, které způsobí její zvedání a spouštění. Tím je zajištěno správné tlumení a nedochází ke zpětnému rázu. Rameno musí být upevněno, k čemuž se používají šrouby v určité výšce.

Spodní blok řemenice má dvě řemenice. tzv. hnanou a hnanou řemenici, které jsou pevně spojeny na 1 ose. Pokud mají různé průměry, je třeba při výpočtu převodového poměru zohlednit průměr hnané řemenice místo hlavní, protože otáčky jsou u obou stejné, převod závisí na průměru řemenice, která je přímo ve styku s motorem.

Při montáži horního a spodního bloku řemenice je důležité, aby byly řemenice pod lopatkou ve stejné rovině. Vyhněte se nerovnováze v pohybu každého z nich. Musí se otáčet plynule a rovnoměrně.Někdy se pro horní jednotku používá ložisko, které usnadňuje vycentrování a nasazení a sejmutí kola.

Vodicí sítě

Aby se provizorní pásová pila nezlomila a aby pás při tlaku na ni nesklouzl a nevyskočil z kladky, jsou pod otupeným okrajem pily připevněna vodítka. K tomu se obvykle používají válečková ložiska uložená na dřevěných latích nebo tyčích. To znamená, že ložiska musí vést běhoun po stranách a zároveň ho zadržovat vzadu.

Vodicí lištu je nejlépe instalovat při nejvyšším napětí pásu a zvolit nejlepší místo, kam se lišta vejde. Tím se zabrání průhybům při řezání.

Někdy se místo ložisek používají dřevěné špalíky. U všech variant vodítek je vhodné vodítko pod pracovní deskou zdvojit.

Aby nedošlo ani k nejmenšímu vychýlení pily, měly by být vodicí lišty instalovány co nejblíže k obrobku, který má být obráběn. Nejlepším řešením pro kolejnice je konstrukce s odnímatelnými a výškově nastavitelnými podstavci z pilin.

Dokončovací práce

Horní část kladky by měla být zakryta překližkou, aby se zabránilo pádu nože. Pila tak zůstane v krytu a nezraní osoby pracující za strojem.

Řemenový pohon musí být vybaven ochranným krytem.

Máte-li pod sebou zametací stroj na piliny a hobliny, můžete do něj umístit kbelík nebo si vyrobit samostatnou nádobu, abyste se odpadu snáze zbavili.

Je nesmírně důležité chránit převodový řemen před všemi druhy nečistot. Za tímto účelem musí být vyvedena ven, mimo stůl a zakryta ochranným krytem. Totéž proveďte s motorem, abyste zabránili jeho znečištění.

Dřevěné povrchy lze ošetřit laky a barvami. To pomáhá udržet dřevo déle v provozu a chrání ruce řemeslníka před třískami. Předběžné ošetření impregnací, broušením a antiseptickými prostředky je vítáno.

Taková pásová pila vám vydrží dlouho a pomůže vám dokončit nejrůznější práce. Hlavní je dodržovat bezpečnostní pravidla, nepít před prací alkohol atd. Práce se dřevem se tak stane užitečnou, efektivní a příjemnou činností pro každého řemeslníka.

Výroba pásové pily

Začínáme

Začínáme, je třeba připravit všechny nástroje a materiály, stejně jako místo, kde bude pohodlné a bezpečné zapojit se do výroby domácí pásové pily.

Nástroje:

  • Pásová pila s možností řezat díly delší než půl metru.
  • Skládačka. Nevýhodou skládačky je nízká kvalita řezání.
  • Pásová pila.
  • Ruční skládačka. Vysoká pracnost procesu.
  • Ruční elektrická vrtačka. horší než vrtačka, protože nezaručuje správnou geometrii otvoru. Vrtání s vrtačkou je časově náročnější Problémy jsou stejné jako u ruční elektrické vrtačky. A omezený výkon nástroje se přidává.
  • Ruční elektrická vrtačka s brusným příslušenstvím. Může být obtížné brousit pod úhlem 90 stupňů Problémy jsou stejné jako u elektrické ruční pily. A také přidání omezeného množství elektrického nářadí.

Materiály, kování, spojovací materiál

    Dvě hřídele; dvě pouzdra s vnitřním závitem; jedno o tloušťce 15 mm;

  • Masivní kus dřeva;
  • Šrouby pro horizontální a vertikální nastavení;
  • Tesařské lepidlo PVA;
  • Křídlová matice pro stavěcí šrouby;
  • lepicí páska;
  • Ložiska pod horní nápravou;
  • Dvě ložiska pro hnací nápravu;
  • Dvě hřídele;
  • Řezný nůž;
  • Dvě pouzdra s vnitřním závitem;
  • Samořezné šrouby, matice, podložky, matice s oky, svorníky;
  • Řemeny nebo nástavce pro brusku nebo elektrický šroubovák.

Hlavní konstrukční prvky

Plán pásové pily bude obsahovat následující součásti:

Pásová pila se velmi rychle ručně. Samozřejmě je třeba dodržet všechny požadavky na plány a být přesný. Nejprve se však musíte rozhodnout, zda to stojí za to. K tomu nezapomeňte zvážit výhody a nevýhody jednotky. Mezi výhody patří:

Pásová pila, kterou lze vyrobit vlastníma rukama během několika dní, samozřejmě není bez nevýhod. Například s tímto strojem můžete provádět pouze podélné řezy, protože není určen k ničemu jinému. Stroj může během provozu produkovat velký hluk a vibrace. Kromě toho má jednotka velké rozměry. Pokud se rozhodnete postavit si takový stroj sami, budete muset použít speciální vybavení.

Pokud se nebojíte nevýhod, pak tento stroj může majiteli přinést mnoho dobrého.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS